DEVENTER, 2 december 2009 09:40
Connie en Wubbo Schokker varen op de 2500-tonner Kalimera. Ze begonnen op een spits, de Connie. Daarna kochten ze een Kempenaar, de Anwil en vervolgens een Dortmunder. Dat was de eerste Kalimera. Sinds november 2008 varen ze op een 110-meterschip. Ze waren altijd van plan te stoppen als ze zestig waren, maar denken dat dat nu niet meer lukt. Het moeilijkste eraan vinden ze dat je het beeld dat je van je leven hebt moet bijstellen.
‘We hebben er altijd naartoe gewerkt dat we rond de zestig zouden stoppen en dan van onze oude dag zouden gaan geniet. Het is moeilijk als dat op het laatst verandert. Want we denken dat het nu niet meer lukt. We zullen langer moeten blijven varen. We verwachten zo'n vijf jaar. Voor ons betekent het dat we nog negen jaar moeten', vertellen ze.
Het belangrijkste vinden ze dat ze het werk lichamelijk kunnen blijven doen. ‘Als je gezond blijft is het allemaal te overzien. Al weet je niet hoe de crisis verder uitpakt.'
Ze verwachten dat de problemen beginnen als er dingen kapot gaan, omdat dan je buffer kleiner wordt.
Geen optie
Het echtpaar maakte eerder slechte tijden mee, maar die ervoeren ze niet zo slecht als nu. Een echte oplossing hebben ze er niet voor. ‘Een belangrijk deel van de crisis ligt in externe factoren. Dat is voor ons een schrale troost. Het treft niet alleen ons, maar een belangrijk deel van de binnenvaart.'
De Schokkers hebben geen huis aan de wal. Dat is een keuze, want Wubbo zag het werk altijd voor een belangrijk deel als zijn hobby. ‘Door de crisis ben ik er anders tegenaan gaan kijken. Het probleem is ook dat er nog 200 schepen bij schijnen te komen en dat verkopen geen optie is, omdat de handel is stilgevallen. Wel weet ik nu zeker dat, als ik het schip kwijt kan, ik haar verkoop. Ik neem geen risico meer', zegt Wubbo.
Een oud-voor-nieuwregeling vindt Connie geen optie. ‘In onze tonnenmaat zijn veel jonge schepen. Ik vind het egoïstisch te stellen dat de buurman zijn schip moet slopen. Iedereen is toch blij met het materiaal dat hij heeft. Het probleem van een oud-voor-nieuwregeling is dat wat je sloopt komt terug. Daar schiet de binnenvaart niet veel mee op. De vloot verjongen vind ik een goede zaak, maar er moet wel werk voor zijn.'
Vrachtprijzen
Beiden hebben de indruk dat er meer werk is dan wordt vertelt en dat verladers in elk geval meer betalen dan de vervoerder ontvangt. Ze baseren zich daarbij op een ervaring die ze deze zomer hadden. ‘Wij hadden van de zomer werk vanaf de Boven-Rijn. Toen we daar lagen vroeg de baas van het bedrijf hoeveel wij betaald kregen. Het bedrag dat wij ontvingen verbaasde hem, want hij betaalde vier euro meer per ton. Hij betaalde nog altijd hetzelfde als voor de vrachtprijzen instortten.'
Een directe oplossing voor dit probleem is er niet, constateren ze. ‘Je kunt het als eenling niet oplossen, want als jij niet gaat varen dan doet een ander het wel en als jij niet vaart dan heb je niks.'
De Kalimera vaart tot aan Hongarije aan toe, vertellen ze. Net zoals iedereen die in de dagvaart de Rijn bevaart zouden ze graag meer rustige ligplaatsen langs de Rijn zien. Lobith noemen ze als plaats in Nederland die kan worden verbeterd, want de haven is te klein, te ondiep en het is er slecht vastmaken.
In algemene zin verbaast Wubbo zich regelmatig over de economische toestand in Europa. ‘In mijn ogen kijken Nederland en Europa teveel naar Amerika. Het gaat daar een beetje beter met de economie en dan beginnen ze gelijk weer met het uitdelen van enorme bonussen. Ik denk dat Europa sterk genoeg is om op eigen benen te staan.'
Scheepsgegevens
Scheepsnaam: Kalimera. Lengte: 110 meter. Breedte: 10,50 meter. Diepgang: 3,16 meter. Tonnage: 2539. Europanummer: 2324942. Motor: Caterpillar, 1520 pk. Bouwjaar: 1981. Thuishaven: Krimpen aan de Lek. Eigenaar: VOF Kalimera.
Ik kom beroepsmatig op vele schepen, en hoor van 1 ieder wel eens het verhaal dat ze er via via achter komen dat er voor een bepaalde reis meer wordt betaald dan de schipper krijgt, zou je dan niet eens denken we stoppen ermee, of we gaan eens met de ontvangers om tafel, uit eindelijk betalen zij dus veel teveel om hun product voor de kant te krijgen, een bakker verkoopt zijn brood echt niet onder de kostprijs om zijn hoofd boven water te houden, zo zou de schipper ook eens moeten gaan denken.
Draaf
14-01-2010 op 20:30
Je leest in de reactie,s verdeeldheid en waar verdeelheid is vervalt het gezamelijke doel wat je moet hebben als schippers om marktcomform te kunnen werken.Als jullie geen gezamelijk doel kunnen bepalen word je elkaars tegenstanders en gaan de verladers er met het geld van door en de schippers krijgen te kort .Dus eendracht geeft macht . Eigelijk is het het zelfde verhaal als in de visserij en het wegtransport enz succes laat je niet langer uitspelen ,
van der Heide
13-01-2010 op 13:29
Als het waar is dat de lage vrachttarieven niet doorberekend worden maar in de zakken van verladers verdwijnt, dan is het argument tegen de opleg regeling van concurrentie vervalsing niet langer geldig. Dus gewoon de oplegregeling doorvoeren!
jan
05-01-2010 op 12:04
Er moet toch een mogelijkheid zijn dat deze mensen eindelijk kunnen stoppen.Ik hoop het van harte!!
Carina
15-12-2009 op 20:31
50jaar op het zelfde schip?dan ben je nu een jaar of 70?
johan
08-12-2009 op 11:07
Ik zit al 50 jaar op een schip, veel meegemaakt. Met deze familie ben ik begaan laat ze in rust ze hebben het verdient. Ikzelf moet nog even door, contract.
J.Kalis
07-12-2009 op 18:37
Allereerst vind ik de familie Schokker zeer dapper.Ze gaan door,ook al stormt het door de crises. Jullie zijn toppers. Ik hoop voor jullie dat de storm op tijd gaat liggen.
D waalboer
04-12-2009 op 17:18
Hé Hé Eindelijk iemand die het juist verwoord. Jan Steenstra ik ben het helemaal met je eens !!! Laat iedereen nou eens een collega in zijn waarde laten.Succes allemaal
Wouter van Haaften
04-12-2009 op 15:48
Wordt nou niemand eens moe van al dat zeiken over en op anderen? Wat er ook staat, er komt hier altijd negatief commentaar. Wat ik vooral storend vind is de achterliggende gedachte dat de schrijver zijn eigen keuzes wel allemaal super vind blijkbaar. Nou gefeliciteerd hoor! U bent de enige op aarde die het altijd goed doet. Blijkbaar krijg je hier alleen medeleven als je door een ongeluk overlijdt.
Jan Steenstra
04-12-2009 op 14:56
Wat een verstandig idee Nuchter! Alleen jammer dat de huizenprijs al ruim een jaar aan het dalen is, en dan moet de echte grote werkloosheid nog komen. Maak je borst dan maar nat. Deze mensen hebben groot gelijk dat ze in de loop van de tijd vooruit zijn gegaan. Dat wil toch iedereen. Of je nou in de huisjes zit of in de scheepvaart...
J.A.
03-12-2009 op 22:38
Jullie hadden die Dordmunder kunnen houden,en een paar huisjes kunnen kopen als investering.Het is maar waar je voor kiest.En tja het is altijd weer de vlucht voor de belasting!
Nuchter
03-12-2009 op 19:18
Realist, heb je het artikel wel gelezen??
Arjan
02-12-2009 op 17:55
Er zijn meer mensen die langer moeten werken.Ik had ca 5 jaar geleden ook nog het vooruitzicht om met 61 in de vut te gaan. Ik moet nu ook minimaal 3 jaar langer doorwerken in de volcontinu.Het zijn dus niet alleen de schippers die van allerlei maatregelen de dupe worden.
Geert
02-12-2009 op 17:09
van een 67 x 8.20 naar een 110 meter schip. oei oei zoveel warde heeft dat schip niet gehad en dan zo\'n stap doen in de periode dat de krediet crisis al aan de gang was en al flink aan het overwaaien was naar nederland. MISSCHIEN toch te hoog gegrepen
realist
02-12-2009 op 14:27
Dames en heren let nou eens op de alinea van vrachtprijzen!!!! De verladers daar blijft het geld liggen.Ze bestelen ons al het hele jaar,de ontvangers betalen nog netzoveel als voor de vrachtprijzen instorten?! Handen inelkaar slaan!!!
johan
02-12-2009 op 10:24
Nieuws per rubriek
Bedrijfsprofielen meer (19)...
Vacatures meer (8)... ![]()

Aanmelden nieuwsbrief
Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?
Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!
Klik hier voor het aanmeldformulier.
2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!
Producten en diensten
Disclaimer|Huisregels|Contact|Colofon (mail & bel)|Adverteren|RSS|E-mailnieuwsbrief|Sitemap|Service|Abonneren
VAART! |Vraag en Aanbod|Wie Levert|Aandrijven en besturen|EngineersOnline|Scheepvaart|Scheepsbouw|Cruise|Sleep & Duw|Havens|Motoren|Boordtelefoongids|Scheepvaart Prikbord
© 2010MYbusinessmedia bv