DEVENTER, 23 januari 2009 06:35
Er kwam meer aanbod van ijzererts, waarvan de capesizers profiteerden. Begrijpelijk in bange dagen kwam er weer optimisme in de markt, maar dat is onterecht. De mijnbouwers hebben hun productie sterk naar beneden gebracht en massa's mensen ontslagen. Bovendien is de wat toegenomen vraag zeker geen teken dat de staalindustrie zich herstelt. De grote klappen moeten nog komen gezien het feit dat grote industrielanden als Duitsland opnieuw enorme bedragen in hun economie moeten pompen.
De Ocean Queen (171.015 dwt, 2004) werd gecharterd oplevering Hunsterton, teruglevering China voor $ 20.000 per dag. De Martha (149.782 dwt, 1994) werd voor twaalf maanden gecharterd voor $ 17.000 per dag. Nog geen huren waar een reder geld aan overhoudt. De Martzoukos kreeg voor 160.000 ton ijzererts van Dampier naar Qingdao $ 6 per ton.
De export van kolen door China nam ook toe. Normaal zouden de panamaxen daarvan moeten profiteren, maar er zijn zoveel schepen beschikbaar dat de huren nauwelijks in beweging kwamen. Als de prijs voor ruwe olie zo laag blijft, zal de vraag naar steenkolen ook niet veel toenemen. De huren voor de panamaxen bleven extreem laag. De Filomena L (76.629 dwt, 2003) werd gecharterd oplevering TanJung Bara, teruglevering India voor $ 2000 per dag plus een ballastbonus van $ 50.000, de Poseidon (74.350 dwt, 2002) oplevering Rotterdam voor een Atlantische reis, teruglevering West-Europa voor $ 5000 per dag.
De handysizers doen het in veel gevallen beter dan de panamaxen, maar beleven net zo goed zware tijden. De Yasa Ozcan (56.000 dwt, 2006) werd gecharterd voor een reis van de Mississippi naar Singapore/Japan voor $ 8650 per dag, de Cos Fair (46.689 dwt, 1999) voor een reis van West-Europa naar Singapore/Japan voor $ 8500 per dag.
Meer dan ooit gaan droge bulkers naar de slopers. India is koploper met aankopen van vier of vijf schepen per dag, waarbij vooral voor tankers nog flinke prijzen worden betaald. Gezien het aantal schepen dat wordt gekocht hebben de Indiase slopers voor jaren werk.
In de containermarkt deed de Chinese containergigant Cosco de reders van gecharterde schepen een opvallende aanbieding. Gedurende 2009 worden de huren verlaagd met tien tot vijftien procent, in 2010 wordt de huur betaald conform het charter en in 2011 wordt het te weinig betaalde in 2009 gecompenseerd. Cosco zal als staatsrederij wel blijven bestaan en dus een belangrijke charterer blijven, wat het voorstel voor een aantal reders wel interessant zal maken. De charterhuren voor containerschepen blijven dalen bij een heel dunne markt waar bijna uitsluitend voor korte periodes wordt gecharterd. De ER Lubeck (2474 teu) werd voor 35 dagen voor $ 7300 per dag gecharterd.
De wereldhandel drijft op documentair krediet. Doordat de banken deze moeizaam verstrekken is er weinig uitzicht op een spoedig herstel van de economie. Het is onbegrijpelijk dat overheden wel met miljarden de banken overeind houden, maar hun macht niet gebruiken om het documentair krediet weer op gang te brengen.
In de tankermarkt voelen de vlcc's de vermindering van de export door de OPEC-landen. Voor reizen vanuit de Golf naar West-Europa en de Verenigde Staten daalden de vrachten tot worldscale 45, rond $ 25.000 per dag. Voor reizen uit het Golfgebied naar het Verre Oosten werd wat meer betaald, rond worldscale 60 of $ 35.000 per dag. De suezmaxen doen het beter dan de vlcc's, vooral omdat vanaf West-Afrika het ladingaanbod toenam. Ook in de Middellandse Zee en Zwarte Zee nam de activiteit toe. Voor reizen van West-Afrika naar de Verenigde Staten lagen de vrachten rond worldscale 93, iets onder $ 50.000 per dag. Voor reizen van de Zwarte Zee naar de Middellandse Zee rond worldscale 100 of ruim $ 45.000 per dag. (AvK)
Voorgaande edities van Vrachtenmarkt:
- Circa 165 containerschepen liggen ergens te ‘dobberen' (17-01-2009)
- 2009 Belooft niet veel goeds (10-01-2009)
- Hoop op meer ijzererts (18-12-2008)
- Laagste huren in twintig jaar (12-12-2008)
- Beetje meer lading helpt niet (05-12-2008)
Meer over de kredietcrisis in het dossier
Er zijn nog geen reacties op dit artikel.
Nieuws per rubriek
Focus op...
Moyersoen NV verkoopt regelmatig vaartuigen na faling. Kijk snel op onze online veiling website:...
Aanmelden nieuwsbrief
Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?
Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!
Klik hier voor het aanmeldformulier.
2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!
Proefabonnement
Een proefabonnement ter kennismaking!
Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?
Neem dan een proefabonnement voor
slechts € 17,50 (excl. BTW)
Disclaimer|Huisregels|Contact|Colofon (mail & bel)|Adverteren|RSS|E-mailnieuwsbrief|Sitemap|Service|Abonneren
Wacht te Kooi|VAART! |Vraag en Aanbod|Wie Levert|Aandrijven en besturen|EngineersOnline|Scheepvaart|Scheepsbouw|Cruise|Sleep & Duw|Havens|Motoren|Boordtelefoongids|Opleidingen en cursussen|Scheepvaart Prikbord
© 2011MYbusinessmedia bv