ROTTERDAM, 7 oktober 2011 12:00
Schippers hebben 14 miljoen euro schade geleden door de stremming van een maand na het kapseizen van de zwaveltanker Waldhof op 13 januari bij de Loreley. Voor de hele logistieke keten becijfert onderzoeksinstituut NEA de schade op 50-60 miljoen euro. Organisaties dringen bij de Europese Commissie aan op mobiliteitsnoodplannen voor dergelijke crisissituaties.
Op 13 januari 2011 kapseisde de Duitse tanker "Waldhof" met 2.400 ton zwavelzuur op de Rijn. Het ongeluk gebeurde vlakbij de Loreley op de oostelijke oever van de Rijn nabij St. Goarshausen. Door sterke stromingen en een rotsachtige bodem is deze rivierbocht berucht in de binnenvaart. Pas op 14 februari 2011 was de Rijn ter plekke weer geheel beschikbaar voor scheepvaart. De Rijn was toen 33 dagen gestremd, de ernstigste stremming van de Rijn in de naoorlogse geschiedenis.
Het onderzoek- en adviesbureau NEA heeft de economische schade onderzocht die is ontstaan door de langdurige stremming van de binnenvaart op de Rijn bij St. Goarshausen eerder dit jaar. Het onderzoek richtte zich op de omvang van de schade en de verdeling van de schade over betrokken partijen. Opdrachtgevers voor het onderzoek zijn: Centraal Bureau Rijn- en Binnenvaart, in samenwerking met: Havenbedrijf Rotterdam NV, Internationale Afdeling Koninklijke Schuttevaer, Vereniging van Scheepsbevrachters en Logistieke dienstverleners in de Binnenvaart, Kantoor Binnenvaart, EVO, Rijkswaterstaat.
Beter beheersen
Het onderzoek geeft volgens de opdrachtgevers goed inzicht in de gevolgen van langdurige blokkade van een belangrijke vaarweg als de Rijn. De organisaties roepen de vaarwegbeheerders daarom op de onderzoeksresultaten te gebruiken bij het nemen van besluiten over maatregelen die dergelijke stremmingen en de gevolgen ervan in de toekomst beter moeten beheersen.
Hierbij valt te denken aan het beschikbaar houden van bergingsmateriaal op plaatsen waar vaker ongelukken of bijna-ongelukken gebeuren, zoals bij de Loreley. De Europese Commissie onderstreept in haar recent verschenen Witboek Transport het belang om het goederenvervoer in crisissituaties te waarborgen. Zo zijn volgens haar mobiliteitsnoodplannen nodig die het vervoerssysteem weerbaarder maken. De organisaties menen dat de studie van NEA hier bouwstenen voor kan aanleveren.
Vervoersalternatieven
De ontstane schade door de stremming was voor de binnenvaartsector aanzienlijk. NEA heeft berekend dat schippers een schade leden van circa 14 miljoen euro. Echter, de schade is niet beperkt tot de binnenvaartondernemers alleen. Door de stremming vielen transporten uit, moesten vervoersalternatieven worden geregeld, of alternatieve - duurdere - leveranciers van goederen gezocht worden. Verladers, bevrachters en brokers leden daardoor een schade van ongeveer 26 miljoen euro. Ook verzekeraars hadden een schadepost van zo'n 2 miljoen.
Daarnaast zorgde de stremming ook voor een verlies van omzet of hogere kosten voor de getroffen productie-industrie, terwijl de voorraden aan de andere kant van de vervoersketen juist opliepen. Schattingen voor de schade hierdoor lopen uiteen van enige miljoenen tot enige tientallen miljoenen. Dan was er uiteraard ook de directe schade door het ongeval. Die bedraagt mogelijk meer dan tien miljoen. Een voorzichtige schatting levert dan al gauw een totaalbedrag voor de schade op van 50-60 miljoen. Dit schadebedrag is sterk afhankelijk van de geldende vrachtprijzen, die op zichzelf weer sterk afhankelijk zijn van de waterstanden. Tot slot dreigt bij dergelijke langdurige stremmingen de mogelijkheid van imagoschade voor de sector.
CBRB-directeur Robert Tieman op rtvrijnmond
Er zijn nog geen reacties op dit artikel.
Nieuws per rubriek
Focus op...
Moyersoen NV verkoopt regelmatig vaartuigen na faling. Kijk snel op onze online veiling website:...
Aanmelden nieuwsbrief
Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?
Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!
Klik hier voor het aanmeldformulier.
2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!
Proefabonnement
Een proefabonnement ter kennismaking!
Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?
Neem dan een proefabonnement voor
slechts € 17,50 (excl. BTW)
Disclaimer|Huisregels|Contact|Colofon (mail & bel)|Adverteren|RSS|E-mailnieuwsbrief|Sitemap|Service|Abonneren
Wacht te Kooi|VAART! |Vraag en Aanbod|Wie Levert|Aandrijven en besturen|EngineersOnline|Scheepvaart|Scheepsbouw|Cruise|Sleep & Duw|Havens|Motoren|Boordtelefoongids|Opleidingen en cursussen|Scheepvaart Prikbord
© 2011MYbusinessmedia bv