Laatste nieuws:
Zoek bedrijf

ROTTERDAM, 30 juni 2010 11:24

Kantoorbonden tegen toeslag havengeld voor ‘vuile' schepen

De bonden in Kantoor Binnenvaart - CBOB, ONS en RKSB - zijn niet blij met de opslag van 10% op het havengeld, die Havenbedrijf Rotterdam vanaf 2012 wil heffen voor schepen die nog geen CCR 2-motor hebben.

Door Dirk van der Meulen
Havenbedrijf Rotterdam kondigde die toeslag al in 2005 aan. De Kantoorbonden hebben daar toen meteen bezwaar tegen gemaakt.
  • ‘Klaar met kostenverhogende regelingen'
  • ‘Liever passende korting voor schepen met CCR 2-motor' 

Eerst zou nader onderzoek gedaan moeten worden naar de exacte ‘emissieverschillen' tussen nieuwe en oudere motoren. Daarna zou overwogen kunnen worden om schepen met een zogenaamde CCR 2-gecertificeerde motor een passende korting op het havengeld te geven.

Geen stimulans
‘Een toeslag voor schepen die wellicht wat meer uitstoot hebben, vinden wij bepaald geen stimulans', zegt KB-directeur Erik van Toor. ‘De investeringskracht van schippers, die steeds weer nieuwe en extra lasten voor hun kiezen krijgen, neemt af. Het mag wel eens een keertje klaar zijn met al die kostenverhogende regelingen.'

Het voorstel van het Havenbedrijf Rotterdam had alles te maken met de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Voor de start van een dergelijk groot project moet in Nederland een Milieu Effect Rapportage (MER) worden gemaakt. Volgens die MER zou Rotterdam vergaande maatregelen moet treffen om te zorgen dat de aanleg van de Tweede Maasvlakte geen nadelige effecten op het milieu zou hebben. Zo zijn er afspraken gemaakt dat in 2033 in ieder geval 45% van het vervoer van en naar de Tweede Maasvlakte per binnenschip moet. Vanaf 2025 zou Rotterdam dan om diezelfde reden, alleen schepen met ‘schonere motoren' toe willen laten in de haven.
Kantoor Binnenvaart vindt het weren van schepen een verkeerde maatregel om het beoogde doel te bereiken.

Vergroening
Om vergroening van de binnenvaart te stimuleren werden er regelingen opgenomen in het bestemmingsplan en de overeenkomst luchtkwaliteit om schepen die niet aan die CCR 2-norm voldoen vanaf 2010 10% extra havengeld te laten betalen. De invoering van de heffing is door juridische problemen uitgesteld tot 2012.
Oorspronkelijk zou de opbrengst van de heffing via de VERS-regeling (subsidieregeling scheepsdieselmotoren) door ondernemers gebruikt kunnen worden voor het plaatsen van schone motoren. ‘Maar welke ondernemer zet zijn oudere motor aan de kant terwijl hij nog prima in orde is? De toeslag op het havengeld staat immers in geen enkele verhouding tot de investering in een nieuwe motor', zegt Van Toor.

Inmiddels is bekend dat de VERS-regeling eind dit jaar wordt afgeschaft omdat de doelstelling niet gehaald is. Het Havenbedrijf Rotterdam zou het geld van de extra toeslag nu beschikbaar willen stellen aan het EICB,  het  Expertise- en Innovatie Centrum Binnenvaart. Volgens het Havenbedrijf kan het EICB van dat geld onderzoeken financieren die leiden tot technieken om de emissie in de binnenvaart verder terug te dringen.

Lastenverhoging
Van Toor: ‘Hieruit blijkt, dat het Havenbedrijf serieus meedenkt aan stimuleren van vergroening van de binnenvaart, maar een lastenverhoging voor zogenaamd vuile schepen is een maatregel die de investeringskracht van ondernemers doet afnemen. Een opslag van 10% betekent voor ondernemers veel geld in een tijd dat het toch al niet makkelijk is en er ook veel andere zaken spelen. Neem de walstroom en de afvalstoffenheffing... 
‘Formeel moet je die zaken los zien van elkaar, maar de schipper draait er wel voor op.

Uiteraard is het prima als de binnenvaart nóg milieuvriendelijker wordt, maar het moet allemaal wel haalbaar, betaalbaar en bovenal zinnig zijn. Eerst willen we weten, wat het verschil tussen oudere en nieuwe motoren nou precies is. Ook is de "uitstoot" van de binnenvaart in het Rotterdamse havengebied op andere manieren verder terug te brengen. We denken bijvoorbeeld aan betere afspraken over laden en lossen, om onnodig wachten en heen en weer varen te voorkomen. Kortom, afspraken met de haven om efficiënter en brandstofbesparend te ondernemen zouden een win-win situatie kunnen opleveren.'

Reacties (6)

die havendienstboten staan daar geen bolnes in!!! ccr 2 motor geloof het niet hoor??

peter

01-07-2010 op 21:01

Het word tijd dat ze in Rotterdam eens een dokter opzoeken,naar mijn mening zijn er daar in de bovenkamer grote steken los.De laatst geplaatste CCR1 motoren zijn amper 3 jaar in bedrijf zijn volgend jaar zeker de CCR2 motoren aan de beurt.Zou het is geen tijd worden dat er een wet komt die duidelijk omschrijft waar een haven aan moet voeldoen eer er havengeld mag worden gevraagt? Het begint nu aardig op zelfverijking te lijken.

johan

30-06-2010 op 22:55

Het schippersleven gaat niet over rozen,het schippersleven gaat over de kribben!!
Hap, slik ,snel mond open want de volgende wet is in aantocht!
Je kan wel gaan protesteren, maar onder het laatje ‘protestbrieven’ staat bij de gemeente ROTterdam een papiervernietiger (gemaakt van gerecycled plastic !! )
Nu is het niet zo dat je van 10% verhoging gelijk failliet ben.(ik kom er hooguit 2x per jaar)
Maar moet het nu echt allemaal zo gaan?de gemeente doet net of 10 meeuwen dood uit de lucht vallen als ik met mijn oude deutz door de stad vaar.
Ik kreeg een brief uit zuid-africa van nieuwe bestuurder van mijn oude auto,hij was super blij met mijn “slooppremie-auto “ hij vroeg mij of ik Holland wou bedanken voor het schip ouwe barrels dat de afgelopen periode is binnengekomen!!,dat ze een beetje rookte maakte hun niet uit…..
Gaat de gemeente ROTterdam ook aan het ‘hypocritisme’ meedoen?

Er is een gezegde “hoe dichter bij Dort hoe rotter het word”
Is dit een betere, “Rotterdan Rotterdam ?

Wijngaarden

30-06-2010 op 18:31

ik denk dat het de hoogste tijd wordt dat de gem. rotterdam zich realiseerd dat ze niet zonder de binnenvaart kunnen. je wordt van alle kanten met het milieu om de oren gegooid en het kost de binnenvaart alleen maar geld. we gaan al niet meer met plezier in de maashaven liggen vanwege de verplichte walstroom(men vertelde twee jaar geleden toen je de stroomsleutel kreeg dat ze dit nooit zouden kunnen verplichten) verder moet ik me zelf opgeven als ik in de haven geweest ben,moet zelf mijn rekening uitprinten en zelf betalen.doe ik dit niet ,of vergeet het kost het me gelijk een boete (dit is toch de omgekeerde wereld) een milieuhffing op schepen met een motor zonder ccr2 certificering.ik denk dat de havendienst over onze ruggen snel en makkelijk geld wil binnen halen. de binnenvaart moet tegenwoordig zoveel maar wat krijg je er voorterug (zie steigers in de waalhaven en benelux waar je niet fantsoenlijk op kunt liggen als je er moet laden.ik denk dat wij met zijn allen toch een binnenvaartvloot hebben waar we best trots op mogen zijn.

yvonne

yvonne

30-06-2010 op 17:57

Als het Rotterdam om de milieuwinst zou gaan,zou men al een paar jaar korting op het havengeld kunnen geven aan schepen die met EN 590 olie varen,dat had een stimulerende maatregel geweest.
Maar het gaat zoals altijd om meer geld voor onzekere zaken binnen te halen,en zich daarmee dan op de borst te kloppen.

C.de Vette

30-06-2010 op 12:10

Als het Rotterdam om de milieuwinst zou gaan,zou men al een paar jaar korting op het havengeld kunnen geven aan schepen die met EN 590 olie varen,dat had een stimulerende maatregel geweest.
Maar het gaat zoals altijd om meer geld voor onzekere zaken binnen te halen,en zich daarmee dan op de borst te kloppen.

C.de Vette

30-06-2010 op 12:10

Hier kunt u een reactie plaatsen bij het bericht .
Uw e-mailadres zal niet op de website worden getoond.
Uw naam *
Uw E-mail *
Uw bericht *
  Ik ga akkoord met de huisregels en de algemene voorwaarden.
  robot check
Vul de code van bovenstaand plaatje in.

Nieuws per rubriek

Actueel » RSS
EVO: ‘Gefronste wenkbrauwen... (3-2-12)
VT worstelt zich een plek in Panama (3-2-12)
Leraren zoeken werkstage (2-2-12)
Dronken schippersechtpaar... (1-2-12)
Belgische reders zweten crisis uit (1-2-12)
Chartervaart » RSS
Enquete voor marketingcampagne... (27-1-12)
Sicko Heldoorn voorgedragen als... (22-12-11)
Onderzoek legt betekenis... (17-12-11)
Nieuwe internetverzekeraar (10-12-11)
Op zoek naar tonnen voor Balder (9-12-11)
Havens en vaarwegen » RSS
Opnieuw reuzegroot containerschip... (3-2-12)
IJsgang: Rijkswaterstaat neemt... (3-2-12)
Binnenvaart moet technisch... (3-2-12)
Schutprocedure voor heropening... (2-2-12)
Onderhoud aan Wilhelminakanaal (1-2-12)
Offshore » RSS
Noors WWS bestelt 4 suppliers bij... (21-12-11)
Miljardeninvesteringen in... (25-11-11)
Offshore Energy 2011 'groot succes' (14-10-11)
Boskalis: steeds minder bagger (21-4-11)
Nieuwe offshorebeurs in Den Helder... (17-2-11)
Scheepsbouw en reparatie » RSS
‘Spuitisolatie is fantastisch' (2-2-12)
Versluis sr. verbouwt loodsboot en... (2-2-12)
Jan Luijt komt om het leven bij... (1-2-12)
Europort in mei naar Roemenië en... (31-1-12)
America's Cup voorbeeld voor Team X (21-1-12)
Techniek » RSS
14.000 teu containerschip op LNG (2-2-12)
VT wint Binnenvaart Brandstof... (2-2-12)
Argonon mag op LNG de Rijn op (1-2-12)
Daewoo bestelt watermakers bij... (28-1-12)
40.000 pk en nog steeds een... (27-1-12)
Telematica » RSS
Hartmann wint Telematica Award met... (4-1-12)
LIVE BLOG: Telematicadag Nijmegen... (30-12-11)
Het gemak van een tablet aan boord (29-12-11)
BTB: Problemen met mobiele dekking... (9-12-11)
Vaarwegbeheerders delen... (26-11-11)
Varend bestaan » RSS
Binnenvaart welkom in Zeeuws... (29-1-12)
Twee schepen JR Shipping belanden... (27-1-12)
Kamer zwijgt over Transitiecomité (25-1-12)
Boeken: Seeman, een van de... (22-1-12)
Meer studenten, maar ook veel... (19-1-12)
Vervoermarkt » RSS
Sluizen Terneuzen breken record (4-2-12)
Verhoging Franse gasolieaccijns (2-2-12)
Kempenaars voor Senegal (1-2-12)
Drie coöperaties samen de markt op (1-2-12)
Aan de reis: Knudde in zeehavens (1-2-12)
Visserij » RSS
Nieuwe naam voor visserijbeurs Urk (2-2-12)
Bijvangstsorteersysteem in de... (26-1-12)
Hoe de kotter VD-28 verdween en net... (21-1-12)
Garnalenvissers investeren in... (13-1-12)
‘Europees visserijbeleid moet... (6-1-12)
Zeevaart » RSS
Reünisten strijden voor behoud... (4-2-12)
Succes van piraten neemt af (3-2-12)
Zware Kees: Verbeteren (1-2-12)
Zeevrachtenmarkt: Wachten tot de... (1-2-12)
KVNR: Alle seinen staan op rood (27-1-12)






Product van de maand RSS

Aanmelden nieuwsbrief

 

Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?

 

Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!

 

Klik hier voor het aanmeldformulier.

 

2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!

Proefabonnement

 

Een proefabonnement ter kennismaking!

 

Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?

 

Neem dan een proefabonnement voor

slechts € 17,50 (excl. BTW)