Laatste nieuws:
Zoek bedrijf

ROTTERDAM, 26 mei 2010 11:50

Online AIS-informatie lastig te bestrijden

De publicatie van AIS-gegevens op websites als MarineTraffic.com is moeilijk te bestrijden. Dat zegt Ivo ten Broeke, Rijnvaartcommissaris bij de CCR en projectleider River Information Services (RIS) bij Rijkswaterstaat. De discussie over het gebruik van AIS-gegevens en privacybescherming is in volle gang nu de overheid overweegt een Automatic Identification System (AIS) aan boord van binnenvaartschepen per januari 2013 te verplichten. Deze week is dit tevens het congres-thema van Koninklijke Schuttevaer.

Verkeersleiders aan het werk in het Haven Coördinatie Centrum van Rotterdam. (Foto Tobias Pieffers)'
Verkeersleiders aan het werk in het Haven Coördinatie Centrum van Rotterdam. (Foto Tobias Pieffers)
Rechts
1/2
Door Tobias Pieffers
Eén van de grootste struikelblokken op het pad naar algehele invoering van AIS is de openbare publicatie van de AIS-gegevens op internet. Hierdoor kan iedereen die interesse heeft zien welk schip zich waar bevindt. Veel schippers voelen zich hierdoor aangetast in hun privacy. Ook Rijkswaterstaat betreurt de publicatie op openbare websites, zegt Ten Broeke.
  • ‘Privacy-aspect speelt in andere EU-landen veel minder'
  • RWS hoopt verspreiding gegevens te verbieden 

‘Het is jammer dat dit gebeurt, maar er is niet veel tegen te doen. Deze websites zijn vaak in het buitenland geregistreerd, waardoor het een internationale kwestie wordt.'
Volgens Ten Broeke speelt de privacy-kwestie veel minder in andere landen, mede doordat de binnenvaartsector daar kleiner is dan in Nederland. ‘In Oostenrijk bijvoorbeeld, worden weinig bezwaren gehoord.' De andere landen zijn dan ook minder geneigd dergelijke websites te verbieden. Wel hoopt Ten Broeke het opvangen en doorzenden van AIS-gegevens naar websites strafbaar te kunnen maken. Veel van deze online gepubliceerde informatie wordt namelijk door ‘radioamateurs' in Nederland, Duitsland en België opgevangen en verspreid.
Ten Broeke voorziet hier echter wel problemen bij de controle en handhaving. Het lijkt er dus op dat de websites voorlopig nog de vrije hand hebben.

Niet voor politie
Daarnaast vrezen schippers dat de overheid de AIS-gegevens zal gebruiken om de naleving van regelgeving, zoals de vaar- en rusttijdenwet te controleren. Ten Broeke snapt die angst wel, maar benadrukt dat dit niet de intentie is. Zowel nu als in de toekomst niet. ‘Het gaat Rijkswaterstaat om vergroting van de veiligheid en verbetering van onze dienstverlening. De reden dat we het verplicht willen stellen is dat het effect van AIS het grootst is als elk schip ermee is uitgerust.'

De overheid heeft zich bovendien verplicht alleen gegevens zoals naam en positie van het schip te gebruiken. Dat is vastgelegd in het Convenant Binnenvaart, dat in november 2006 werd getekend.

De voorgenomen AIS-verplichting gaat gelden voor alle beroepsvaart en andere schepen met een lengte van 20 meter of meer. Eerder was er nog sprake van om gelijktijdig met de invoering van AIS ook het gebruik van Inland ECDIS (elektronische kaarten) verplicht te stellen, maar daar is voorlopig van afgezien. Ten Broeke: ‘In Duitsland wil men dit wel graag, maar in Nederland zien wij geen noodzaak om dit systeem te verplichten.'
Lees ook ‘AIS & Privacy thema Schuttevaercongres'

Handige aanvulling op radarbeeld  

ROTTERDAM
Havenbedrijf Rotterdam heeft ervaring met AIS, dat al enkele jaren verplicht is voor de zeevaart. We gaan kijken in het Haven Coördinatie Centrum (HCC), waar het scheepvaartverkeer in de grootste zeehaven van Europa op twee gigantische beeldschermen wordt gevolgd.

Het is druk op de schermen die een totaaloverzicht geven van de haven, waarin vele tientallen schepen worden weergegeven met driehoekige symbooltjes in verschillende kleuren. Als daar de AIS-gegevens van de hele binnenvaartvloot nog bij komen, lijkt het onoverzichtelijk te worden. Maar volgens Ben Röhner, Adviser Vessel Traffic bij Havenbedrijf Rotterdam, is dit niet het geval. ‘In de toekomst zullen de AIS-gegevens alleen worden getoond als je een bepaald schip selecteert.'

  • Havenbedrijf Rotterdam heeft ervaring met AIS 

Uit de over het scherm ‘bliepende' symbooltjes kunnen de verkeersleiders van het HCC snel opmaken om wat voor schip het gaat en wat de situatie van het schip is. ‘Deze bliepjes krijgen we van onze radars in de haven. Het enige wat een AIS-transponder voor ons toevoegt is, dat we gemakkelijk de naam en positie van het schip kunnen achterhalen, wat de verkeersbegeleiding vergemakkelijkt', zegt één van de dienstdoende verkeersleiders. Een andere bijkomstigheid is, dat door middel van AIS de schepen eerder zichtbaar worden.

‘Vroeger moest je echt wachten tot schepen binnen radarbereik kwamen, maar tegenwoordig kun je dankzij het AIS-systeem schepen al op 100 kilometer uit de kust zien aankomen en zie je ook gelijk wie het is', verklaart Röhner.
De Rotterdamse haven heeft momenteel een radardekking van ongeveer 100 kilometer. Die loopt van de Brienenoordbrug tot 60 kilometer in zee. Röhner stelt dat het gebruik van AIS noodzakelijk voor de veiligheid in de steeds drukker wordende haven.

Vloeiender
In de toekomst wil het Havenbedrijf AIS ook voor efficiëntieverbetering van terminals inzetten. Dit kan bijvoorbeeld met behulp van planningssystemen op basis van AIS-gegevens. Wanneer binnenvaartschepen zich, net als de zeevaart nu al doet, 24 uur van tevoren melden, kunnen de terminals doorgeven of de ligplaatsen wel vrij zijn bij aankomst en kunnen efficiënte oplossingen worden gezocht. ‘Maar dit is op het moment nog toekomstmuziek, het gaat voorlopig alleen om het creëren van een veiligere en efficiëntere verkeersbegeleiding', verklaart woordvoerder Tie Schellekens van Havenbedrijf Rotterdam.

Ook Rijkswaterstaat wil haar dienstverlening met behulp van AIS verbeteren. Hierbij gaat het bijvoorbeeld om het beter regelen van het verkeer bij bruggen en sluizen, waardoor een vloeiender vaart ontstaat.

Subsidie
Om het aanschaffen van AIS-transponders aantrekkelijker te maken heeft Verkeer en Waterstaat een subsidieprogramma opgezet, waardoor binnenvaartondernemers vrijwel kostenloos een AIS-transponder aan boord kunnen laten installeren. Het subsidieprogramma loopt door tot de verplichtstelling ingaat, dus waarschijnlijk tot 31 december 2012. (TP)

Reacties (14)

Degenen die niets te verbergen hebben en zich keurig aan de regels houden hebben geen bezwaar tegen AIS. Het zijn juist degenen die WEL iets te verbergen hebben en die moedwillig de geldende regels overtreden voor hun eigen gewin en hiermee de concurrentie te slim af willen zijn. Juist die personen zijn er streng op tegen dat hun die mogelijkheid op deze manier wordt ontnomen.

Peter-Jan

01-06-2010 op 01:12

Twan
jij heb het over DDR praktijken ik zelf heb er 15 jaar lang gevaren en nooit het gevoel gehad er opgesloten te zitten
de DDR werd geregeerd door de Russen,hier is het andersom wij worden geregeerd door de Americanen
dus als jij je vrij wil voelen stop dan gelijk met adem halen dan ben je pas vrij

henk

27-05-2010 op 15:47

Twan, ik heb net je nummer gelokaliseerd...
http://www.goedbeterbest.nl/humor/flashanimatieshumor/gsmtrace.html

Marc

27-05-2010 op 06:45

Beste Allemaal,
De transponders gaan als zoete broodjes,las ik,
Waarom?? Omdat er veel schippers zijn die denken straks wordt het toch wet,dan pak ik nu maar de korting,altijd voor de muziek uitlopen, Helemaal verkeerd.
Weet u, zo`n AIS transponder maakt van U een gevangene,het is hetzelfde als een electronische enkelband, altijd en overal zichtbaar en voor iedereen.
Ik persoonlijk zal mij als laatste overgeven aan deze DDR achtige praktijken,we leven in een vrij land en dat gevoel wil ik graag zo houden.Het kost alleen maar een hoop geld en het levert alleen een soort schijnveiligheid op,want er is practisch niets zo veilig dan de binnenvaart.
En beste Arjan,jij kunt wel zeggen dat dat bij je GSM ook zo is,maar dat is onzin,want kan jij mij vertellen op welke site dan alles van iedereen te zien is????

Twan

27-05-2010 op 02:05

probleem opgelost, of toch nie

nederlandse grondwet:

Artikel 13 lid 1. Het briefgeheim is onschendbaar, behalve, in de gevallen bij de wet bepaald, op last van de rechter.
— 2. Het telefoon- en telegraafgeheim is onschendbaar, behalve, in de gevallen bij de wet bepaald, door of met machtiging van hen die daartoe bij de wet zijn aangewezen.

ik hier

26-05-2010 op 22:15

Mijns inziens is er nog een niet geheel onbelangrijk punt...
Stel nou ik ben terrorist en wil een aanslag plegen met een fenol tanker.
Ik weet welk schip ik moet hebben en wat zijn vermoedelijke bestemming is.
Als ik op marinetraffic.com kijk en via de ingegeven mogelijkheden even bekijk op welk moment het schip bij de gewenste locatie is dan heb ik vrij spel....

Marc

26-05-2010 op 20:34

ze hebben het over door sturen van ais aan derden
als ais ontvanger naar marine traffic stuurt?
kan je nooit aan derden sturen
wij ontvangen het en sturen het naar de server toe
en zie ons signaal op de site terug dus de kijker is de 2e die de ais signalen kijken op de site
dit komt overeen met de schepen die deze signalen uitzenden die zien andere schepen aan boord wel wij als ontvanger niet

ais

26-05-2010 op 19:29

Nou ik gebruik de AIS voor het binnen en weg gaan van de Cruiseschepen die Rotterdam en Amsterdam aan doen en verder als ik de Europoort in gaat wil ik wel even weten wat voor schepen daar liggen
ik begrijp de Privacy wel maar dan kan er straks niks meer

D. Noorman

26-05-2010 op 17:36

Niet voor politie
Daarnaast vrezen schippers dat de overheid de AIS-gegevens zal gebruiken om de naleving van regelgeving, zoals de vaar- en rusttijdenwet te controleren. Ten Broeke snapt die angst wel, maar benadrukt dat dit niet de intentie is. Zowel nu als in de toekomst niet

Politiek antwoord. Intentie, het was ook niet mijn intentie om langer dan 15 jaar te werken. toch is het ervan gekomen.

john

26-05-2010 op 15:55

Wat een gemekker over z.g.privacy e.d.Zet hem lekker af als je niet wilt dat je gezien wordt.
Denk eens aan het gemak wat je aan de AIS hebt.
Als je nu een schip ziet waarvan de naam niet te lezen is kan je het zo aanroepen en niet b.v van:
dat schip aan stuur of bakboord van mij wat bent U van plan ? Varen er meerdere schepen dan is het moeilijk te horen wie je bedoelt,dus denk aan het gemak en veiligheid,en zet hem af als je denkt dat je z.g.privacy geschaad word.

Jan

26-05-2010 op 15:21

De schipper voelt zich aangetast in zijn privacy.
Ik zou wel eens willen weten wie dat dan zijn.
Een zich zelf respecterende onderneming draagt zijn reclame naar buiten en die daar bang voor is zijn in mijn ogen stiekemerds die wat te verbergen hebben.
Uit oogpunt van veiligheid is het ook zeer wenselijk dat schepen AIS hebben want schepen die hun naam duidelijk leesbaar voor op de romp hebben zijn ver te zoeken.
Verder hou je de vooruitgang niet tegen anders werkte we nu nog met trekpaarden ajuu!!!

Jan van Nieuwland

26-05-2010 op 14:25

vind dat gepraat over de privacy niet relevant.Waarom het gaat is dat, toen de AIS ingevoerd werd voor de zeevaart dit gebeurde uit oogpunt van veiligheid.Dat elke gastanker ernu uitgepikt kan worden en "aangevallen " kan worden zijn de beleidsmakers maar even vergeten.Het is voor de navigatie een prachtmiddel, de rest is gewoon puur geldmakerij

overkill

26-05-2010 op 14:14

Ik ben het volledig met Arjan eens. Iedereen die een schip koopt, weet op voorhand dat het privégedeelte gekoppeld zit aan het zakelijke gedeelte. Iemand aan de wal met een bedrijf aan huis loopt toch ook niet te piepen dat zijn klanten kunnen zien waar zijn privé gedeelte is.... Verder vind ik zo'n website als marinetraffic.com ook een vorm van service naar onze opdrachtgevers, deze kunnen dan heel eenvoudig zien waar hun, soms zéér kostbare, lading zich bevind. Dat zou ik ook willen weten als ik hun was. Ook weet ik zeker dat degene met de grootste bezwaren zelf ook op die site kijkt om te zien of zijn zeeboot er al is. En nog een ander voordeel is dat je van te voren kan zien of er nog ergens ligplaatsen vrij zijn. Of dat je eventueel een andere plaats gaat zoeken als je ziet dat er iemand ligt waar je ''even'' geen zin in hebt.... Een aantal maanden geleden was er ook al een dicussie over AIS. Iedereen was er fel op tegen. Vervolgens worden er 895 gratis apparaten ter beschikking gestelt en ze waren in een zucht weg. Hoezo standvastig.........

Leo

26-05-2010 op 13:41

Wat een gezever over privacy pff...degene die er moeite mee heeft moet dan ook zn mobiele telefoon inleveren, en straks als de km heffing er is en een kastje in je auto komt, zn kinderen maar op de tandem gaan halen, en vergeet ook je mobiele internet kaartje niet terug te geven.en daarna maar gaan verhuizen naar de woestijn van verwegistan.

Arjan

26-05-2010 op 13:15

Hier kunt u een reactie plaatsen bij het bericht .
Uw e-mailadres zal niet op de website worden getoond.
Uw naam *
Uw E-mail *
Uw bericht *
  Ik ga akkoord met de huisregels en de algemene voorwaarden.
  robot check
Vul de code van bovenstaand plaatje in.

Nieuws per rubriek

Actueel » RSS
Stuur uw ijsfoto's (63) (6-2-12)
EVO: ‘Gefronste wenkbrauwen... (3-2-12)
VT worstelt zich een plek in Panama (3-2-12)
Leraren zoeken werkstage (2-2-12)
Dronken schippersechtpaar... (1-2-12)
Chartervaart » RSS
Enquete voor marketingcampagne... (27-1-12)
Sicko Heldoorn voorgedragen als... (22-12-11)
Onderzoek legt betekenis... (17-12-11)
Nieuwe internetverzekeraar (10-12-11)
Op zoek naar tonnen voor Balder (9-12-11)
Havens en vaarwegen » RSS
RWS opent woensdag de stuwen in... (7-2-12)
IJsgang: Rijkswaterstaat opent... (6-2-12)
Uitbreiding vaarverbod Friesland (6-2-12)
Sluis Eefde is er klaar voor (6-2-12)
Opnieuw reuzegroot containerschip... (3-2-12)
Offshore » RSS
Noors WWS bestelt 4 suppliers bij... (21-12-11)
Miljardeninvesteringen in... (25-11-11)
Offshore Energy 2011 'groot succes' (14-10-11)
Boskalis: steeds minder bagger (21-4-11)
Nieuwe offshorebeurs in Den Helder... (17-2-11)
Scheepsbouw en reparatie » RSS
Groter dan Eeborg worden ze niet... (5-2-12)
‘Spuitisolatie is fantastisch' (2-2-12)
Versluis sr. verbouwt loodsboot en... (2-2-12)
Jan Luijt komt om het leven bij... (1-2-12)
Europort in mei naar Roemenië en... (31-1-12)
Techniek » RSS
14.000 teu containerschip op LNG (2-2-12)
VT wint Binnenvaart Brandstof... (2-2-12)
Argonon mag op LNG de Rijn op (1-2-12)
Daewoo bestelt watermakers bij... (28-1-12)
40.000 pk en nog steeds een... (27-1-12)
Telematica » RSS
Hartmann wint Telematica Award met... (4-1-12)
LIVE BLOG: Telematicadag Nijmegen... (30-12-11)
Het gemak van een tablet aan boord (29-12-11)
BTB: Problemen met mobiele dekking... (9-12-11)
Vaarwegbeheerders delen... (26-11-11)
Varend bestaan » RSS
Verbondenheid met... (5-2-12)
Binnenvaart welkom in Zeeuws... (29-1-12)
Twee schepen JR Shipping belanden... (27-1-12)
Kamer zwijgt over Transitiecomité (25-1-12)
Boeken: Seeman, een van de... (22-1-12)
Vervoermarkt » RSS
Sluizen Terneuzen breken record (4-2-12)
Verhoging Franse gasolieaccijns (2-2-12)
Kempenaars voor Senegal (1-2-12)
Drie coöperaties samen de markt op (1-2-12)
Aan de reis: Knudde in zeehavens (1-2-12)
Visserij » RSS
NMa brengt visserijketen in kaart (7-2-12)
Nieuwe naam voor visserijbeurs Urk (2-2-12)
Bijvangstsorteersysteem in de... (26-1-12)
Hoe de kotter VD-28 verdween en net... (21-1-12)
Garnalenvissers investeren in... (13-1-12)
Zeevaart » RSS
Kantonrechter legt zowel kapitein... (5-2-12)
Reünisten strijden voor behoud... (4-2-12)
Succes van piraten neemt af (3-2-12)
Zware Kees: Verbeteren (1-2-12)
Zeevrachtenmarkt: Wachten tot de... (1-2-12)






Product van de maand RSS

Aanmelden nieuwsbrief

 

Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?

 

Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!

 

Klik hier voor het aanmeldformulier.

 

2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!

Proefabonnement

 

Een proefabonnement ter kennismaking!

 

Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?

 

Neem dan een proefabonnement voor

slechts € 17,50 (excl. BTW)