Laatste nieuws:
Zoek bedrijf

VUREN, 19 augustus 2009 07:14

Telematica pionier Piet Nefkens overleden

In zijn woonplaats Vuren is donderdagavond nautisch telematica specialist Piet Nefkens overleden. Nefkens pionierde met computertoepassingen in de binnenvaart, maar adviseerde overheden en binnenvaartorganisaties ook op uiterst realistische wijze bij nautisch-technische en logistieke zaken. Nefkens leed al enige tijd aan een ernstige spierziekte, maar was tot het laatst, ook zakelijk, actief met hulp van zijn aangepaste Apple-computer. Nefkens is 61 jaar geworden.

Piet Nefkens (links) in januari dit jaar nog in Dordrecht bij de uitreiking van de eerste ‘Golden Cards’ aan de pioniers van het CARIN-project waarvan hij de 'geestelijke vader' was. (Archieffoto Dirk van der Meulen) '
Piet Nefkens (links) in januari dit jaar nog in Dordrecht bij de uitreiking van de eerste ‘Golden Cards’ aan de pioniers van het CARIN-project waarvan hij de 'geestelijke vader' was. (Archieffoto Dirk van der Meulen)
1/1
Nefkens vader had met Ben van Haarlem een bedrijf in scheepsbenodigdheden, waardoor Piet opgroeide in de wereld van de binnenvaart. Zelf begon hij zijn loopbaan als bevrachter bij de NPRC. In 1970 trouwde hij met Conny van Haarlem en tussen 1972 en 1988 hadden zij eerst een bunkerstation in Weurt en later in Lobith en Dordrecht.

In de jaren tachtig ontwikkelde Nefkens de eerste software voor de binnenvaart, een computerprogramma voor het stuwen van containers, het laden van tankers en de eerste reisplanner. Van 1991 tot 1995 werkte Nefkens als shipsupervisor bij Danser Container Lines. Daarna begon hij een eigen adviesbureau. Nefkens werd adviseur van de groep containeroperators van het CBRB, was nautisch-technisch adviseur van Koninklijke Schuttevaer en de grote trekker van Bureau Telematica Binnenvaart.

Zijn belangrijkste drijfveer was de binnenvaart met behulp van computers en telematica nog efficiënter en professioneler te maken. Bij de ontwikkeling van grote telematicaprojecten als BICS, INDRIS. COMPRIS, RIS, de implementatie daarvan in Europa en projecten als ‘Papierarm varen’ en ‘VoortVarend Besparen’, zocht Nefkens altijd naar praktische toepassingen waar de schipper zelf ook voordeel van had.

‘Piet was vooruitstrevend, aimabel, eigenwijs en zeer integer. Hij kon eindeloos brainstormen, maar ook goed relativeren´, zegt Peter Kluytenaar (adviesbureau Serendipity), een goede vriend, die veel met Nefkens werkte. ´We zullen hem missen. Ik denk dat maar weinig mensen weten hoe belangrijk Piet voor de binnenvaart was. Het is niet alleen voor een groot deel aan hem te danken dat we nu vanaf boord kunnen mailen, internetten, automatisch elektronische berichten versturen en op gestandaardiseerde elektronische kaarten varen, dankzij Piet is de binnenvaart ook een hoop ellende en onzin bespaard gebleven. Hij kon, indien nodig, fel en met autoriteit van leer trekken tegen overheden en projectleiders die soms met bizarre voorstellen kwamen.’

Nefkens maakte met Kluytenaar ligplaatsbeleidsplannen (Oost-Nederland, Amsterdam, Zuid-Holland), lobbyde voor het behoud van kleine schepen en ontwikkelde ook een programma om het effect van stremming van sluizen te berekenen. ‘Een mooi voorbeeld is Eefde´, zegt Kluytenaar. ´Die zou maanden dicht gaan voor renovatie. Desastreus voor een aantal ladingstromen. Nu konden verladers en schippers door goede afspraken en zorgvuldige planning steeds voor voldoende voorraad zorgen.´

De eucharistieviering begint woensdag 19 augustus om 13:30 uur in de St. Martinuskerk, Wijnkoperstraat 4, 4205 HK Gorinchem. Piet Nefkens wordt aansluitend in besloten kring begraven.

Nefkens Advies wordt voortgezet door Conny en Piets zoons Pieter-Jan en Arnold Nefkens.

 

Reacties (6)

Gecondoleerd met dit grote verlies en veel sterkte
fam Broekmeulen

Kees Ria Broekmeulen

09-09-2009 op 20:09

Familie Nefkens, wij zijn diep geschokt dat Piet op zo\'n jonge leeftijd U is ontvallen.
Onze innige deelnemening.
Coby en Nico
m/s Drakar

Coby Doeleman en Nico Wildenbeest

18-08-2009 op 09:01

Bovenstaand artikel is uit mijn hart gegrepen. Piet we zullen je missen. Conny, Pieter-Jan en Arnold gecondoleerd en veel sterkte toegewenst.

Ria & Ronald Versloot

17-08-2009 op 10:05

Familie Nefkens gecondoleerd en veel sterkte met dit grote verlies. Leo en Myra Verburg

Familie Verburg-Ooms, ms Aqua-Myra

16-08-2009 op 12:28

Gecondoleerd en veel sterkte Fam Nefkens met dit grote verlies.

Fam Tensen Bergen op Zoom

16-08-2009 op 12:13

Gecondoleerd fam Nefkens, en sterkte voor de komende tyd. W.Kleine m/s Rehoboth Kampen

w.kleine

14-08-2009 op 18:37

Hier kunt u een reactie plaatsen bij het bericht .
Uw e-mailadres zal niet op de website worden getoond.
Uw naam *
Uw E-mail *
Uw bericht *
  Ik ga akkoord met de huisregels en de algemene voorwaarden.
  robot check
Vul de code van bovenstaand plaatje in.

Nieuws per rubriek

Actueel » RSS
Stuur uw ijsfoto's (63) (6-2-12)
EVO: ‘Gefronste wenkbrauwen... (3-2-12)
VT worstelt zich een plek in Panama (3-2-12)
Leraren zoeken werkstage (2-2-12)
Dronken schippersechtpaar... (1-2-12)
Chartervaart » RSS
Enquete voor marketingcampagne... (27-1-12)
Sicko Heldoorn voorgedragen als... (22-12-11)
Onderzoek legt betekenis... (17-12-11)
Nieuwe internetverzekeraar (10-12-11)
Op zoek naar tonnen voor Balder (9-12-11)
Havens en vaarwegen » RSS
RWS opent woensdag de stuwen in... (7-2-12)
IJsgang: Rijkswaterstaat opent... (6-2-12)
Uitbreiding vaarverbod Friesland (6-2-12)
Sluis Eefde is er klaar voor (6-2-12)
Opnieuw reuzegroot containerschip... (3-2-12)
Offshore » RSS
Noors WWS bestelt 4 suppliers bij... (21-12-11)
Miljardeninvesteringen in... (25-11-11)
Offshore Energy 2011 'groot succes' (14-10-11)
Boskalis: steeds minder bagger (21-4-11)
Nieuwe offshorebeurs in Den Helder... (17-2-11)
Scheepsbouw en reparatie » RSS
Groter dan Eeborg worden ze niet... (5-2-12)
‘Spuitisolatie is fantastisch' (2-2-12)
Versluis sr. verbouwt loodsboot en... (2-2-12)
Jan Luijt komt om het leven bij... (1-2-12)
Europort in mei naar Roemenië en... (31-1-12)
Techniek » RSS
14.000 teu containerschip op LNG (2-2-12)
VT wint Binnenvaart Brandstof... (2-2-12)
Argonon mag op LNG de Rijn op (1-2-12)
Daewoo bestelt watermakers bij... (28-1-12)
40.000 pk en nog steeds een... (27-1-12)
Telematica » RSS
Hartmann wint Telematica Award met... (4-1-12)
LIVE BLOG: Telematicadag Nijmegen... (30-12-11)
Het gemak van een tablet aan boord (29-12-11)
BTB: Problemen met mobiele dekking... (9-12-11)
Vaarwegbeheerders delen... (26-11-11)
Varend bestaan » RSS
Verbondenheid met... (5-2-12)
Binnenvaart welkom in Zeeuws... (29-1-12)
Twee schepen JR Shipping belanden... (27-1-12)
Kamer zwijgt over Transitiecomité (25-1-12)
Boeken: Seeman, een van de... (22-1-12)
Vervoermarkt » RSS
Sluizen Terneuzen breken record (4-2-12)
Verhoging Franse gasolieaccijns (2-2-12)
Kempenaars voor Senegal (1-2-12)
Drie coöperaties samen de markt op (1-2-12)
Aan de reis: Knudde in zeehavens (1-2-12)
Visserij » RSS
NMa brengt visserijketen in kaart (7-2-12)
Nieuwe naam voor visserijbeurs Urk (2-2-12)
Bijvangstsorteersysteem in de... (26-1-12)
Hoe de kotter VD-28 verdween en net... (21-1-12)
Garnalenvissers investeren in... (13-1-12)
Zeevaart » RSS
Kantonrechter legt zowel kapitein... (5-2-12)
Reünisten strijden voor behoud... (4-2-12)
Succes van piraten neemt af (3-2-12)
Zware Kees: Verbeteren (1-2-12)
Zeevrachtenmarkt: Wachten tot de... (1-2-12)






Product van de maand RSS

Aanmelden nieuwsbrief

 

Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?

 

Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!

 

Klik hier voor het aanmeldformulier.

 

2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!

Proefabonnement

 

Een proefabonnement ter kennismaking!

 

Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?

 

Neem dan een proefabonnement voor

slechts € 17,50 (excl. BTW)