Laatste nieuws:
Zoek bedrijf

DRUNEN, 11 november 2011 08:03

Er komen weer schroeven uit Drunen

De kans is groot dat er volgend jaar weer schroeven worden gemaakt aan de Lipsstraat in Drunen. De gieterij van Wärtsilä is overgenomen door lokale investeerders en omgedoopt in Gieterij Drunen. In een van de kantoren is schroefontwerper Sjouke Sipkema neergestreken met SIP Marine, een nieuw bedrijf dat zich toelegt op het ontwerpen en co-produceren van scheepsschroeven.

Door Hans Heynen

‘Voor de productie van door mij ontworpen schroeven, van 1,50 tot 6 meter werk ik dan nauw samen met Gieterij Drunen', zegt Sipkema. ‘Voor de productie van kleinere schroeven, tot 1,50 meter, werk ik samen met de in Milaan gevestigde schroevenproducent Eliche Radice. Zij richten zich vooral op de productie van schroeven voor jachten. Ze kunnen seriematig produceren maar ook enkele stuks gieten.' SIP Marine gaat zich concentreren op ontwerp en productie van schroeven voor de bovenkant van de jachtenmarkt, waaronder die voor megajachten.

‘Voor het ontwerpproces gebruik ik Sipprop, een nieuw door mij ontwikkeld ontwerpprogramma', zegt Sipkema, die in 2002 de Timmersprijs won met het ontwerpprogramma (KOAS).  Vernieuwend was dat het programma tijdens het ontwerpproces van de schroef rekening hield met praktijkervaring die was opgedaan met voor vergelijkbare schepen ontworpen schroeven die in een database konden worden opgeslagen. Het programma wordt gebruikt door Gieterij Van Voorden, waar Sipkema ruim 10 jaar als schroefontwerper werkte en een tweede ‘Next Generation' ontwikkelde van het programma. In juni besloot hij een nieuwe uitdaging aan te gaan en een eigen bedrijf op te zetten.

Binnenvaart en visserij
‘In een met Van Voorden overeengekomen concurrentiebeding is vastgelegd dat ik tot begin 2012 geen schroeven voor de binnenvaart en de visserij mag ontwerpen en maken. Het staat me wel vrij om nu al schroeven voor jachten te maken.'

Zodra het concurrentiebeding afloopt wil Sipkema zich echter ook weer toeleggen op schroeven (en straalbuizen) voor binnenvaartschepen.

‘Met het Sipprop ontwerpprogramma kun je de schroefvorm met een CFD-programma optimaliseren op het vaarprofiel', zegt Sipkema. ‘Ook de vorm van een straalbuis is sterk afhankelijk van het vaarprofiel. Snellere schepen moeten een kortere buis met een slank profiel hebben, omdat anders de weerstand van de door het water slepende buis te groot wordt. Langzamere schepen (tot 8 knopen of 15 kilometer) hebben juist baat bij een wat langere buis met een wat voller profiel, omdat zo'n buis meer stuwkracht levert, terwijl de weerstand die de buis veroorzaakt bij lage snelheden minder meetelt.'

Efficiënter
Sipkema overweegt om volgend jaar een schroef in een straalbuis te ontwerpen voor de binnenvaart die zonder tunnel kan worden gebruikt. ‘Tunnels werken de efficiëntie van de schroef in wezen tegen. Je probeert water naar de schroef te leiden, maar de tunnel remt die waterstroom af. De tunnel is er eigenlijk alleen om luchtaanzuiging door de schroef te voorkomen wanneer het schip leeg is. Ik denk dat het efficiënter kan zijn een schip zonder tunnel te ontwerpen en wat extra ballast te zetten bij leegvaart om luchtaanzuiging te voorkomen. Ballast zetten levert leeg varend natuurlijk wat extra weerstand op, maar geladen heb je er veel voordeel van, want dan zit de tunnel alleen maar in de weg. De kunst is natuurlijk om een optimale schroef met straalbuis voor zo'n situatie te ontwerpen. Dan moet je de hele omstroming van het achterschip meenemen en de weerstandsvermindering die het weglaten van de tunnel oplevert. Bij een goed ontwerp zou je met 30% minder vermogen toe moeten kunnen. Dat scheelt dan weer 30% op de maximale schroefbelasting. Bij de zwaarbelaste binnenvaartschroeven met hun relatief kleine maximale diameter, stijgt dan het rendement van de schroef, waardoor de brandstofbesparing die je behaalt nog verder omhoog kan gaan.

Bij de huidige kleine marges in de binnenvaart is brandstofbesparing belangrijk om winstgevend te blijven varen. Wie nu nog een schip wil bouwen moet het dus meteen goed doen', zegt Sipkema. ‘Nu is het mogelijk om snel in te spelen op de nieuwste ontwikkelingen. In de drukke tijd was men daar minder mee bezig, het liep immers toch wel. Maar in deze tijd is alleen het bouwen van zeer zuinige schepen nog interessant.'

Nichemarkt
Hoewel de scheepvaartmarkt nu slecht is, ziet Sipkema toch ruimte voor een nieuwe speler op schroevengebied. ‘Een klein bedrijf kan sneller inspelen op nieuwe ontwikkelingen en ik ken de schroevenmarkt goed. Als zelfstandig ondernemer kan ik bovendien met iedereen samenwerken. Vooral op de markt voor megajachten, en in een wat verdere toekomst de binnenvaart en visserij, ziet Sipkema kansen. ‘Ik kan efficiënter schroeven ontwerpen voor deze nichemarkten. Grote schroevenbouwers hebben daar geen specialisten meer voor in dienst.'

 

 

 

 

Reacties

Er zijn nog geen reacties op dit artikel.

Hier kunt u een reactie plaatsen bij het bericht .
Uw e-mailadres zal niet op de website worden getoond.
Uw naam *
Uw E-mail *
Uw bericht *
  Ik ga akkoord met de huisregels en de algemene voorwaarden.
  robot check
Vul de code van bovenstaand plaatje in.

Nieuws per rubriek

Actueel » RSS
Kruiser overvaren op Volkerak,... (21-5-12)
Amandus zinkt op Markermeer (16-5-12)
Tankerbrand op Rijn bij Sinzig (15-5-12)
Inbreker gevangen met reddingboot (14-5-12)
Tweede aanhouding in zaak Gyron... (1-5-12)
Chartervaart » RSS
Erepenning chartervaart voor... (4-5-12)
Reddingbootbemanning ziet skûtsje... (28-4-12)
Organisatie wijzigt uitslag 28ste... (26-4-12)
Zeilende chartervaart bij... (21-4-12)
IJsselmeerbokaal voor Muider... (16-4-12)
Havens en vaarwegen » RSS
Haven uitgediept voor kraanreus (9-5-12)
Nieuwe cruiseterminal IJmuiden (9-5-12)
Beweegbaar deel voor nieuwe... (9-5-12)
Vlaanderen wil... (9-5-12)
Rijkswaterstaat eert... (4-5-12)
Offshore » RSS
Gorinchem biedt platform aan olie-... (23-3-12)
IRO seminar over zaken doen in Irak (23-3-12)
Bluestream in zee met Seabed Worker (11-2-12)
Noors WWS bestelt 4 suppliers bij... (21-12-11)
Miljardeninvesteringen in... (25-11-11)
Scheepsbouw en reparatie » RSS
Hartman m2 Runner rekt marges... (9-5-12)
Sponsors enthousiast voor nieuwe... (9-5-12)
Dettmer bouwt geoptimaliseerde... (4-5-12)
Zevende generatie Meyer in directie... (4-5-12)
Oude gastanker Tellier slooprijp... (2-5-12)
Techniek » RSS
Argonon en Amulet genomineerd voor... (16-5-12)
Beurs C&SI Gorinchem iets drukker (16-5-12)
Roltrap opvallende verbetering C&SI (9-5-12)
Wärtsilä levert dual-fuelmotoren... (9-5-12)
Van Voorden overgenomen door Andus... (4-5-12)
Telematica » RSS
VSAT internetsysteem voor... (28-4-12)
Eerste base station voor Inland-AIS (26-4-12)
Geen communicatie meer met de wal (11-4-12)
Vodafone-klanten binnenvaart uit de... (6-4-12)
Geen rol AIS bij verbaliseren... (2-3-12)
Varend bestaan » RSS
Eind aan de Gyron-Filipijn (16-5-12)
‘We moeten de verschillen... (16-5-12)
Een traditionele... (16-5-12)
Nationale Sleepbootdagen Zwartsluis (9-5-12)
Speech Kraaijeveld live op internet (9-5-12)
Vervoermarkt » RSS
BVB Maatwerk spreekt taal verlader (16-5-12)
Aan de Reis: Geen verbetering in... (16-5-12)
De Rijn van A tot Z: Grote schepen... (16-5-12)
Strafzaken in bunkersector na actie... (11-5-12)
Opinie: Binnenvaartmarkt werkt niet (9-5-12)
Visserij » RSS
EU-lidstaten akkoord over... (2-5-12)
Kustwacht houdt illegale... (27-4-12)
Herman veilt kreeft voor KNRM (3-4-12)
Machtige boomkorvloot verschrompelt (17-3-12)
Urker met Enkhuizer roots op P-224... (16-3-12)
Zeevaart » RSS
45.000 euro boete voor Russische... (17-5-12)
Atalanta-militairen in actie in... (16-5-12)
Zeevrachtenmarkt: Meer erts en... (16-5-12)
Zeevrachtenmarkt:... (9-5-12)
Zware Kees: Regenboogweer (9-5-12)






Product van de maand RSS

Veilinghuis Moyersoen NV verkoopt motorvrachtschepen
Veilinghuis Moyersoen NV verkoopt motorvrachtschepen

Moyersoen NV verkoopt regelmatig vaartuigen na faling. Kijk snel op onze online veiling website:...

Aanmelden nieuwsbrief

 

Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?

 

Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!

 

Klik hier voor het aanmeldformulier.

 

2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!

Proefabonnement

 

Een proefabonnement ter kennismaking!

 

Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?

 

Neem dan een proefabonnement voor

slechts € 17,50 (excl. BTW)