ALBLASSERDAM, 26 april 2010 16:18
Het in de productie en reparatie van schroefaslagers en schroefasafdichtingen gespecialiseerde IHC Lagersmit is na ruim 150 jaar van Kinderdijk verhuisd naar Alblasserdam. ‘De snel veranderende markt vereist innovatieve oplossingen met korte levertijden en gegarandeerde kwaliteit. Om die reden besloten wij in 2008 om een nieuwe faciliteit te bouwen met geautomatiseerde productiemethoden', stelde directeur Willem Steenge na de verhuizing.
Door Hans Heynen
De focus ligt daarbij op de productie van afdichtingen voor de gepatenteerde Supreme Ventus schroefassystemen van het bedrijf. ‘De randactiviteiten, zoals de productie van lagerbussen, zijn ondergebracht bij een externe specialist', zegt marketeer Dustin van Horik. ‘Daarvoor zijn wij een partnerschap aangegaan met Helice. Zij produceren nu voor ons, onder exclusieve licentie, lagerbussen en schroefaskokers.' IHC Lagersmit is een dochter van IHC Merwede.
‘Een ideale schroefaskokerafdichting heeft twee eigenschappen', vertelt Van Horik. ‘De afdichting lekt niet en slijt niet. Die combinatie is voor een rubberen afdichting of lip seal echter onmogelijk. Wanneer je een rubberen lip seal stevig op het loopvlak van de as drukt, wordt lekkage weliswaar voorkomen, maar slijten seal en loopoppervlak extra hard. Wanneer je een lip seal weinig contact laat maken met het loopoppervlak, slijt de rubberen rand weliswaar niet, maar dicht deze evenmin goed af.
‘Om dit dilemma op te lossen introduceerden wij in 2005 de Supreme Ventus. Dit systeem creëert een luchtbarrière tussen de waterkerende lip seal en de oliekerende lip seal.' De luchtdruk in de ruimte tussen de twee seals wordt daarbij continu aangepast aan de druk aan de waterzijde. Hierdoor worden de lip seals minimaal belast en worden olie en water permanent gescheiden.
Eenvoudig principe
Het systeem maakt voor het gelijk houden van de druk aan de binnen- en buitenkant van de seals gebruik van een eenvoudig natuurkundig principe. Via een ventiel op de waterkerende afdichting (de Ventus Valve) wordt bij overdruk lucht afgeblazen in het water. Wanneer bij wisselende diepgang de waterdruk op de afdichting aan de buitenkant verandert, wordt de luchtdruk in de kamer zo aangepast zonder elektronische interventies. Een systeem van luchtaanvoer zorgt ervoor dat de druk in de luchtkamer zich bij toenemende diepgang aan de grotere druk van het buitenwater aanpast.
De klep van het ventiel is zeer gevoelig en opent al bij een overdruk van 0,05 bar. De oliedruk op de afdichting aan de andere kant van de luchtkamer, is in principe gelijk aan de druk in de luchtkamer. Wanneer er toch wat olie langs de afdichting lekt, wordt dat naar een afvoer geleid. ‘Enig olieverbruik door een lip seal is normaal. Water of olie dat de kamer in lekt, wordt vanzelf afgevoerd naar een draintank in de machinekamer.'
Compactere unit
In vergelijking met de in 2005 op de markt gebrachte eerste generatie, is de air controlunit van de Supreme Ventus volgens Van Horik drastisch veranderd. ‘De unit is compacter en zo vormgegeven dat machinekamerpersoneel ziet dat deze niet opengemaakt hoeft te worden.' De controleerbaarheid van het systeem is daarmee verbeterd. ‘Feedback uit de markt leerde ons dat de bemanning wil zien of het systeem werkt. Men wil controleren of er flow is en hoe hoog de druk op de olietank is. In de air controlunit is daarom een extra flowsensor aangebracht die kan worden verbonden met een alarmpaneel. Een toegevoegde manometer laat de druk op de olietank zien. Zo kan de bemanning bij problemen sneller en beter een diagnose stellen. De handleiding is eveneens herzien en er is een installatiechecklist gekomen voor werven die het systeem installeren. In toenemende mate trainen we de crew van een werf of een reder. Zo waarborgen we een goede kwaliteit, ook als onze service-engineers niet toezien op de installatie. De afgelopen vijf jaar is gebleken hoe belangrijk correcte installatie en een goede kennis van het systeem zijn.'
Binnenvaart
Voor de binnenvaart is het Supreme LD-seal ontwikkeld. In tegenstelling tot de uitvoering voor de zeevaart zijn de lip seals niet verlijmbaar en zijn de huisdelen van gietijzer in plaats van brons. Slijtende delen, zoals loopbus en manchetten, zijn van chroomstaal en rubber. ‘De reguliere Supreme-seal is zo uitgevoerd dat de lip seals vervangen kunnen worden zonder schroef en schroefas te trekken. Omdat de lip seals op een binnenvaartschip in principe nooit op deze manier worden vervangen, is de Supreme LD ook anders opgebouwd (geen verlijmbare seals). De Supreme LD is van gietijzer, omdat dit in zoetwater genoeg bescherming tegen corrosie biedt. Tot slot hebben Supreme LD-seals veelal een kleinere diameter (tot circa 220 mm). Dat alles heeft zijn weerslag in de prijs.'
Levensduur
Het systeem gaat minimaal vijf jaar mee zonder dat de slijtdelen, loopbus en lip seals, vervangen hoeven te worden. Er wordt garantie op loopbus en lip seals gegeven wanneer de installatie is gecontroleerd door een IHC Lagersmit service-engineer.
Milieuvriendelijk
Bureau Veritas en Lloyd's Register hebben type-approvals afgegeven. De afdichting mag worden toegepast bij de additionele klassennotaties Clean Ship, Clean Ship Super Additional Class en Environmental Protection. In Nederland valt het systeem onder de Vamil- en MIA-regeling (A7100 en B1031), wat kostenvoordeel kan opleveren voor de binnenvaart door extra belastingaftrek of willekeurige afschrijving.
Voor de binnenvaart is er ook een gesloten vetgesmeerd systeem (Supreme LD eco) waarop de Vamil- en MIA-regelingen van toepassing zijn (B1031). IHC Lagersmit staat op Construction & Shipping Industry.
Er zijn nog geen reacties op dit artikel.
Nieuws per rubriek
Focus op...
Aanmelden nieuwsbrief
Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?
Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!
Klik hier voor het aanmeldformulier.
2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!
Proefabonnement
Een proefabonnement ter kennismaking!
Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?
Neem dan een proefabonnement voor
slechts € 17,50 (excl. BTW)
Disclaimer|Huisregels|Contact|Colofon (mail & bel)|Adverteren|RSS|E-mailnieuwsbrief|Sitemap|Service|Abonneren
Wacht te Kooi|VAART! |Vraag en Aanbod|Wie Levert|Aandrijven en besturen|EngineersOnline|Scheepvaart|Scheepsbouw|Cruise|Sleep & Duw|Havens|Motoren|Boordtelefoongids|Opleidingen en cursussen|Scheepvaart Prikbord
© 2011MYbusinessmedia bv