HEEL, 27 oktober 2011 10:27
De oostelijke sluiskolk bij Heel, de zuidelijke toegang van de Maas tot het Lateraalkanaal, is tot begin 2013 jaar gestremd vanwege verlengingswerkzaamheden. De scheepvaart op de Maas moet rekening houden met vertragingen.
Door Marja de Vet
‘De capaciteit is gehalveerd, er ontstaat dus zo een paar uur vertraging', zegt verkeersmanager Jean Buschgens van Rijkswaterstaat Limburg. Hij meldt dat de beroepsvaart via VHF 18 (afvaart) en VHF 20 (opvaart) contact moet opnemen met de sluiswachter, die een dwingend advies geeft over de te volgen route. Hij verwijst de beroepsvaart naar het Lateraalkanaal of naar de route via de Maas. ‘Dat is geen schippertje pesten', zegt Buschgens. ‘De sluismeester heeft het complete beeld van al het scheepvaartverkeer op dat moment. Hij kan op basis daarvan de beste beslissing nemen. Voor de individuele schipper hoeft die niet altijd gunstig uit te pakken, maar voor het grote geheel is het de beste oplossing. We zijn samen met Koninklijke Schuttevaer en het Watersportverbond tot deze methode gekomen. In twee workshops bleek dit voor alle partijen de beste oplossing. We hopen op deze manier lange vertragingen zoals destijds bij de verlenging van de sluis van Born te voorkomen. De beroepsvaart wil in principe het liefst langs Heel, want dat is twee kilometer korter en je hoeft maar een keer te schutten in plaats van twee keer bij sluis Roermond en bij sluis Linne. Dat weten we.'
Extra grote kolk
De recreatievaart kan tot januari 2013 geen gebruik maken van sluis Heel. Deze vaartuigen moeten verplicht over de Maas varen via de sluizen Roermond en Linne. Het snelvaargebied op het Lateraalkanaal Linne-Buggenum blijft toegankelijk voor de recreatievaart.
Op verschillende locaties op de vaarroute staan informatieborden over de te volgen route. Door beroeps- en recreatievaart te scheiden kan Rijkswaterstaat de veiligheid en een vlotte doorgang beter waarborgen. Buschgens verwacht dat de werkzaamheden een jaar gaan duren. ‘Daarna wordt de westkolk van Heel nog gerenoveerd. We weten nog niet of dat er meteen achteraan gaat gebeuren. Maar die werkzaamheden hebben minder vertraging tot gevolg, omdat dan immers de vernieuwde extra grote oostkolk al in gebruik is.'
Begin 2013 zal de oostelijke kolk zijn verlengd van 142 naar 225 meter. Dit maakt de sluis toegankelijk voor schepen met een lengte van 193 meter, een breedte van 12 meter en een diepgang van 3,50 meter. De Belgisch-Nederlandse aannemerscombinatie Besix/Mourik-Limburg voert de werkzaamheden uit.
De verlenging van de sluiskolk bij Heel valt onder het overkoepelende project Maaswerken. Meer informatie is te vinden op www.rijkswaterstaat.nl/sluisheel (MdV)
Eindelijk word het wat groter daar, terecht je kunt niet in de tijd stil blijven staan. Het word overal groter en vernieuwd met het oog op de toekomst en schaal vergroting.
nog een jaar en dan kunnen wij ook eindelijk de Maas en het julianakanaal op en af
Karel
04-11-2011 op 16:46
Hallo.
Ben het wel met Hagens en Gerrit eens. Je laat op een fietpad toch ook geen vrachtauto's rijden. Het is een belachelijke geldverslindende operatie en dat voor 2 doelgroepen. Containerschepen en koppelverbanden!!.
Helemaal idioot allemaal. Beter een 2e sluis in Grave en andere infrastructurele verbeteringen.
Gr
Joep
01-11-2011 op 19:33
Mijnheer walbewoner! De heer hagens denkt door waar het u aan ontbreekt!De sluizen worden groter gemaakt voor schepen die te groot zijn voor het julianakanaal.Dat gaat een belemmering worden voor schepen die wel geschikt zijn!Met dank aan schuttevaer en waterstaat!(dus niet)Van dit projekt blijft een schip dat geschikt is nog lang problemen ondervinden!!!!
gerrit
29-10-2011 op 09:49
Mijnheer Hagens,
Kennelijk bent u niet bij de les geweest want alles is in goed overleg met Schuttevaer en Watersport- bond genomen. Tracht nu eens aan te geven hoeveel procent er van de scheepvaart op de Maas gebruik maakt van de sluis Grave, de oude kolk in Weurt en de diepere sluis. Wat zijn geladen schepen, 20 dm. diep of 40 dm diepgang. Ik proef een beetje in uw verhaal dat u niet of weinig gebruik maakt van de sluis te Heel maar wel van Grave en Weurt.
Walbewoner
27-10-2011 op 17:28
Hoe bedenk je het, bij Grave is maar een kolk en bij Weurt is de oude kolk bij laagwater onbruikbaar voor geladen schepen, en goede sluizen gaan ze verlengen, en waarvoor de duwvaart kan via de route die ze nu al gebruken, hoop dat men het project nog afblaast en ergens anders geld vindt om een extra kolk bij Grave en een extra kolk bij Weurt te bouwen.
Hagens
27-10-2011 op 10:53
Nieuws per rubriek
Focus op...
Moyersoen NV verkoopt regelmatig vaartuigen na faling. Kijk snel op onze online veiling website:...
Aanmelden nieuwsbrief
Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?
Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!
Klik hier voor het aanmeldformulier.
2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!
Proefabonnement
Een proefabonnement ter kennismaking!
Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?
Neem dan een proefabonnement voor
slechts € 17,50 (excl. BTW)
Disclaimer|Huisregels|Contact|Colofon (mail & bel)|Adverteren|RSS|E-mailnieuwsbrief|Sitemap|Service|Abonneren
Wacht te Kooi|VAART! |Vraag en Aanbod|Wie Levert|Aandrijven en besturen|EngineersOnline|Scheepvaart|Scheepsbouw|Cruise|Sleep & Duw|Havens|Motoren|Boordtelefoongids|Opleidingen en cursussen|Scheepvaart Prikbord
© 2011MYbusinessmedia bv