Laatste nieuws:
Zoek bedrijf

TERNEUZEN, 13 januari 2011 09:00

Koninklijke Schuttevaer Terneuzen wil spuikanaal naast nieuwe zeesluis

Rijkswaterstaat moet in de onderhandelingen met Vlaanderen over de bouw van een nieuwe zeesluis in Terneuzen ook de aanleg van een goed spuikanaal meenemen. De oplopende wachttijden voor de sluizen van Terneuzen zijn een doorn in het oog van de binnenschippers.

Door Aector Dooms
logo ksvDat zei voorzitter Johnny van IJk van Koninklijke Schuttevaer Terneuzen 28 december op de jaarvergadering van zijn afdeling. ‘Als bij de bouw van de nieuwe zeesluis wordt besloten geen spuikanaal mee te nemen, is dat voor de scheepvaart absoluut onacceptabel.'
  • ‘Sluizen stremmen om te spuien is uit den boze' 

Van IJk refereerde aan de wachttijden in november. Toen was er ernstige wateroverlast in België en moesten de sluizen worden ingezet om te spuien, waardoor geen scheepvaart meer kon passeren. Daardoor liepen de wachttijden op tot 24 uur en meer. De economische schade was gigantisch. Peter Scherpenisse van Rijkswaterstaat becijferde dat er op zeker moment 36 schuttingen voor de zeesluis en binnenvaartsluis lagen.

Die situatie zette onder meer kwaad bloed bij hoofdbestuurslid Kees van de Broek. ‘In Vlaanderen laat men afwateringskanalen dichtslibben, zodat al het overtollige water moet worden geloosd via het Kanaal Gent-Terneuzen. En uiteindelijk moeten wij er dan als schippers voor zorgen dat ze in Vlaanderen niet verzuipen.'

Rijkswaterstaat, dat mede verantwoordelijk is voor het onderhoud van de zeesluizen in Terneuzen, beloofde de suggestie voor het spuikanaal voor te leggen aan de superieuren in Middelburg.

Van IJk verzekerde dat de wachttijden voor de sluizen weer zullen gaan oplopen nu het ladingaanbod  aantrekt. Volgens de afdelingsvoorzitter is dat alleen al een argument voor de snelle bouw van een nieuwe zeesluis.

Kritiek
Tijdens de jaarvergadering uitte Van IJk kritiek op de RWS-patrouillevaartuigen, waarop volgens hem soms ambtenaren zitten die denken dat ze het wiel opnieuw moeten uitvinden. ‘De beeldvorming is daardoor negatief aan het worden in het hele land. Ik denk dat de top van RWS er goed aan doet hier aandacht aan te schenken.'
Van IJk vond overigens wel dat Schuttevaer met Rijkswaterstaat en Zeeland Seaports het afgelopen jaar behoorlijk overleg heeft kunnen plegen.

Bij de havenschappen begint de CO2-uitstoot een magisch woord te worden. Van IJk: ‘Ze plaatsen stroomkasten, verplichten de schipper die te gebruiken en vragen dan een astronomisch bedrag voor een kilowattuur stroom. En de schipper die heeft geïnvesteerd in een emissie-arm aggregaat mag die dan toch niet gebruiken. Ik hoop dan ook dat Zeeland Seaports, dat van plan is om stroomkasten te plaatsen, niet mee zal gaan in deze trend.'
Verder stelt hij vast dat in Zeeland industriehavens verdwijnen ten gunste van toerisme en woningbouw. Hierdoor ontstaat een tekort aan laad- en losplaatsen voor de binnenvaart. ‘Ook de Veerhaven in Terneuzen wordt bedreigd.'

Het Schuttevaercongres is dit jaar op 19 en 20 mei in Terneuzen. Hoofdthema's zijn: de Schelde-Seineverbinding, River Speak (Engels als voertaal op de vaarwegen) en de nieuwe zeesluis. Van IJk: ‘De organisatie is rond. We moeten alleen nog voldoende sponsorgelden zien te vinden, wat in deze tijden geen gemakkelijk taak is.'

Reacties (3)

over het water in vlaanderen kan veel gezegd worden natuurlijk,maar is volgens mij heel normaal dat het water naar lager geledne gebieden moet afgevoerd worden zoals kanaal gent terneuzen.natuurlijk snap ik nog altijd niet dat men vroeger overal een stuw heeft neergezet behalve aan de sluizen terneuzen.Als men dit niet oppakt in hun nieuw plan naast hun nieuwe sluis dan gaan die problemen blijven,integendeel zo een afwateringsysteem kunnen ze in principe op heel korte termijn voorzien aan terneuzen en dit zou al heel veel last voorkomen

dominik

24-01-2011 op 18:54

Het lijkt me dat nu de tijd rijp is om zaken te doen met de vlaamse minister. Voor een tweede keer in twee maanden zitten ze in grote problemen. Als er via Terneuzen niet zou worden gespuid, zou de situatie in Belgie helemaal niet te overzien zijn.

Rienk

15-01-2011 op 09:52

er is een aantal jaren geleden al een voorstel gedaan door het personeel van RWS om langs andere wegen te spuien. Dit zou voordeel opleveren voor de scheepvaart, de werkdruk op de sluizen en uiteraard voor het spuien zelf, bovendien zaten er meer voordelen aan vast.
De leiding ziet er niks in schippers en doet net of het voorstel nieuw is, alles weer op de lange baan en blijf dus maar lekker lang liggen.

waterhoofd

15-01-2011 op 00:26

Hier kunt u een reactie plaatsen bij het bericht .
Uw e-mailadres zal niet op de website worden getoond.
Uw naam *
Uw E-mail *
Uw bericht *
  Ik ga akkoord met de huisregels en de algemene voorwaarden.
  robot check
Vul de code van bovenstaand plaatje in.

Nieuws per rubriek

Actueel » RSS
Kruiser overvaren op Volkerak,... (21-5-12)
Amandus zinkt op Markermeer (16-5-12)
Tankerbrand op Rijn bij Sinzig (15-5-12)
Inbreker gevangen met reddingboot (14-5-12)
Tweede aanhouding in zaak Gyron... (1-5-12)
Chartervaart » RSS
Erepenning chartervaart voor... (4-5-12)
Reddingbootbemanning ziet skûtsje... (28-4-12)
Organisatie wijzigt uitslag 28ste... (26-4-12)
Zeilende chartervaart bij... (21-4-12)
IJsselmeerbokaal voor Muider... (16-4-12)
Havens en vaarwegen » RSS
Haven uitgediept voor kraanreus (9-5-12)
Nieuwe cruiseterminal IJmuiden (9-5-12)
Beweegbaar deel voor nieuwe... (9-5-12)
Vlaanderen wil... (9-5-12)
Rijkswaterstaat eert... (4-5-12)
Offshore » RSS
Gorinchem biedt platform aan olie-... (23-3-12)
IRO seminar over zaken doen in Irak (23-3-12)
Bluestream in zee met Seabed Worker (11-2-12)
Noors WWS bestelt 4 suppliers bij... (21-12-11)
Miljardeninvesteringen in... (25-11-11)
Scheepsbouw en reparatie » RSS
Hartman m2 Runner rekt marges... (9-5-12)
Sponsors enthousiast voor nieuwe... (9-5-12)
Dettmer bouwt geoptimaliseerde... (4-5-12)
Zevende generatie Meyer in directie... (4-5-12)
Oude gastanker Tellier slooprijp... (2-5-12)
Techniek » RSS
Argonon en Amulet genomineerd voor... (16-5-12)
Beurs C&SI Gorinchem iets drukker (16-5-12)
Roltrap opvallende verbetering C&SI (9-5-12)
Wärtsilä levert dual-fuelmotoren... (9-5-12)
Van Voorden overgenomen door Andus... (4-5-12)
Telematica » RSS
VSAT internetsysteem voor... (28-4-12)
Eerste base station voor Inland-AIS (26-4-12)
Geen communicatie meer met de wal (11-4-12)
Vodafone-klanten binnenvaart uit de... (6-4-12)
Geen rol AIS bij verbaliseren... (2-3-12)
Varend bestaan » RSS
Eind aan de Gyron-Filipijn (16-5-12)
‘We moeten de verschillen... (16-5-12)
Een traditionele... (16-5-12)
Nationale Sleepbootdagen Zwartsluis (9-5-12)
Speech Kraaijeveld live op internet (9-5-12)
Vervoermarkt » RSS
BVB Maatwerk spreekt taal verlader (16-5-12)
Aan de Reis: Geen verbetering in... (16-5-12)
De Rijn van A tot Z: Grote schepen... (16-5-12)
Strafzaken in bunkersector na actie... (11-5-12)
Opinie: Binnenvaartmarkt werkt niet (9-5-12)
Visserij » RSS
EU-lidstaten akkoord over... (2-5-12)
Kustwacht houdt illegale... (27-4-12)
Herman veilt kreeft voor KNRM (3-4-12)
Machtige boomkorvloot verschrompelt (17-3-12)
Urker met Enkhuizer roots op P-224... (16-3-12)
Zeevaart » RSS
45.000 euro boete voor Russische... (17-5-12)
Atalanta-militairen in actie in... (16-5-12)
Zeevrachtenmarkt: Meer erts en... (16-5-12)
Zeevrachtenmarkt:... (9-5-12)
Zware Kees: Regenboogweer (9-5-12)






Product van de maand RSS

Veilinghuis Moyersoen NV verkoopt motorvrachtschepen
Veilinghuis Moyersoen NV verkoopt motorvrachtschepen

Moyersoen NV verkoopt regelmatig vaartuigen na faling. Kijk snel op onze online veiling website:...

Aanmelden nieuwsbrief

 

Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?

 

Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!

 

Klik hier voor het aanmeldformulier.

 

2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!

Proefabonnement

 

Een proefabonnement ter kennismaking!

 

Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?

 

Neem dan een proefabonnement voor

slechts € 17,50 (excl. BTW)