DEN HAAG, 2 december 2009 07:01
Het besluit van minister Eurlings van Verkeer en Waterstaat een planstudie te beginnen voor een nieuwe grote zeesluis bij IJmuiden, wordt zowel toegejuicht als afgekeurd. De havenbedrijven vinden het goed nieuws dat de Amsterdamse haven eindelijk een nieuwe zeesluis krijgt. Topeconoom Arnold Heertje kwalificeert het besluit als ‘een onzalig plan'.
Het IJmuidense sluizencomplex bestaat uit vier sluizen. Via de Noordersluis bereikt meer dan tachtig procent van alle lading de Amsterdamse haven. Volgens V&W is de sluis met zijn breedte van 45 meter echter te smal voor de schepen die nu in de container- en bulkvaart worden ingezet. ‘De sluis heeft zijn capaciteitsgrens bereikt. En binnen vijftien tot twintig jaar is de Noordersluis uit 1929 aan vervanging toe. Daarom is het de wens van bestuurders en ondernemers in de regio om rond 2016 over een nieuwe en grotere sluis te beschikken.'
Financiering
Minister Eurlings, havenwethouder Freek Ossel en de Noord-Hollandse gedeputeerde Elisabeth Post zetten vorige week op het jaarlijkse Havengildediner hun handtekening onder een convenant over de financiering. Als wordt uitgegaan van een kolklengte van 500 meter, een breedte van 65 meter en een diepte van achttien meter worden de kosten voor de nieuwe sluis begroot op ruim 700 miljoen euro. Rijk, provincie en gemeente zegden voldoende geld toe om te kunnen spreken van ‘zicht op financiering'. Dit was voor minister Eurlings een voorwaarde om de laatste procedurele stap te zetten, de planstudie.
Voor de planstudie is ongeveer drie jaar uitgetrokken. Die moet uitsluitsel geven over de locatie, afmetingen en bouwwijze van de sluis en of aan de milieueisen kan worden voldaan. Eurlings is optimistisch over de afloop en verwacht dat de nieuwe sluis in 2016 gebruiksklaar is. ‘Het is na jaren praten tijd voor daadkracht en ambitie. Ik ben verheugd dat we er nu samen voor gaan. De wil is er. De noodzaak is er. En we hebben nu zicht op financiering. Laten we alles op alles zetten om dit voor de regio zo cruciale project snel en goed te realiseren.'
Van levensbelang
Volgens havenwethouder Ossel is de sluis van levensbelang voor Amsterdam. ‘We hebben berekend dat de haven 5000 extra banen oplevert in 2020. Maar daarvoor moeten ook de grote schepen wel naar Amsterdam kunnen komen.'
Ook gedeputeerde Elisabeth Post ziet grote voordelen. ‘Dankzij de nieuwe zeesluis worden we minder afhankelijk van het weer en getijden en lossen we lange wachttijden op.'
De verladersorganisatie EVO en de Amsterdamse ondernemersvereniging ORAM horen eveneens tot de voorstanders. Zij pleitten al jaren voor de aanleg.
Econoom Arnold Heertje vraagt zich in zijn column op de internetsite van RTL-Z af waarom het kabinet besloot tot de bouw. Heertje was ook tegen de komst van de Amsterdamse Ceres-terminal. ‘Die zou duizenden banen opleveren. Dat is helemaal mislukt. En bij de aanleg van de zeesluis wordt alleen gedacht aan de belangen van partijen die door de aanleg geld verdienen aan een zinloze competitie met de haven van Rotterdam. Rijk, Noord-Holland en Amsterdam doen een enorme aanslag op natuur, milieu en leefbaarheid in het Noordzeekanaal-gebied tot schade van de burgers en op kosten van de belastingbetaler. Het verbaast mij niet als straks blijkt dat de financiële baten van de zeesluis nauwelijks opwegen tegen de kosten. Als wij weten dat kosten altijd worden onderschat en baten overschat, door het achterwege laten van natuur- en milieueffecten, dan rijst de vraag waarom het kabinet niet eerst het Centraal Planbureau (CPB) een serieuze en deskundige visie laat ontwikkelen omtrent dit onzalige plan. Al eerder liet het CPB zien dat de zeesluis een ondeugdelijk project is.'
Uitstel
In 2005 concludeerde het CPB in een kosten-batenanalyse dat de capaciteit van het IJmuidense sluizencomplex groter was dan aangenomen. Capaciteitsmaatregelen en alternatieven, zoals volledig lichteren, bleken voldoende om eventuele congestieproblemen aan te pakken. Eerder dan 2017 was een tweede zeesluis niet nodig. Het CPB pleitte dan ook voor uitstel van de besluitvorming.
De kosten-batenanalyse bleek ongunstiger omdat van teveel containerschepen werd uitgegaan in verhouding tot de verwachte containeroverslag. Ook concludeerde het CPB destijds dat de ontwikkeling van de containerstromen onzeker waren en dat Rotterdam een zeer goed alternatief is.
Na nieuwe overslagcijfers van Amsterdam, waaruit groeicijfers kwamen tussen 2010 en 2020 van 73 procent, kwam het CPB met een nieuw advies. Een verkenning moest snel beginnen om oplopende wachttijden te voorkomen. (EvH)
Beste GJ Arends, ik weet niet wat u onder "grondig gerenoveerd" verstaat? kunt u me dat even uitleggen? want u denkt toch zeker niet, dat die sluis in 1 dag(want zolang duurde uw grondige renovatie) weer helemaal nieuw is? voor een grondige renovatie moet minstens de sluis helemaal droog gelegd worden, en daar is(aangezien er geen uitwijk mogelijkheden zijn) geen tijd voor. ik vind het altijd zo jammer dat mensen altijd oordelen, zonder dat ze er kijk op hebben. hoe kan je de sluis nou vergelijken met een noord-zuid lijn? tuurlijk klinkt 700 miljoen een hoop geld, maar als deze sluis ook minstens 80 jaar meegaat, zal die zichzelf dan niet ruimschoots terug verdienen?en dan op de vraag over de diepgang...de max diepgang is 13.80, komen schepen die dieper liggen, dan worden ze "voor" de sluis gelichterd. wat prima gaat op de ij-palen. er zijn ook al plannen om de averijhaven te heropenen, of dat ook is voor de containers, dat durf ik niet te zeggen. mochten er in de toekomst meerdere bulk carriers met een grotere diepgang dan 13.80 binnenkomen, dan kunnen deze altijd nog gelichterd worden op de kade van de Corus.
Ben Verdikt
06-12-2009 op 15:49
De drempel van de velsertunnel ligt op 13 m diepte,wat moeten schepen met een diepgan van meer dan 13 m er over komen?
Eerst containers lichten aan de palen bij de noord pier,net zoals de te diepe bulk carrier.Dat wordt wachten,kost geld.
R.W.Klaver
03-12-2009 op 15:39
Dat de huidige grote sluis van ellende bijna uit elkaar valt is onzin. De sluis is nog geen 10 jaar geleden grondig gerenoveerd en viel toen al niet van ellende uit elkaar. Het val te vrezen dat de sluis meer een prestigeobject is. Hij kan dan bij het rijtje HSL, Betuwelijn en Noord-zuidlijn A'dam worden bijgeschreven.
GJ Arends
02-12-2009 op 23:25
Heertje heeft helemaal geen gelijk! alle mensen die tegen de sluis zijn hebben totaal geen idee hoe het sluizen complex in elkaar steekt. De huidige grote sluis valt bijna van ellende uit elkaar...ik kan het weten, want werk bijna dagelijks erop. maar blijkbaar wil heertje wachten tot de sluis instort, voordat er een nieuwe sluis moet komen. gelukkig hebben de mensen met een beetje inzicht op de toekomst besloten over de komst van een nieuwe sluis, en niet zo'n negatieve schreeuwlelijk als heertje!
Ben Verdikt
02-12-2009 op 20:52
Als oud werknemer van het Gemeentelijk Havenbedrijf Amsterdammoet ik zeggen dat het aantal scheepsbewegingen in het NZ kanaal, het niet rechtvaardigd om zoveel geld uit te geven voor een nieuwe sluis.
Aan de andere kant is het wel zo dat schepen die naar binnen varen er ook op tijd weer uit moeten kunnen varen, kan dit niet dan kost dit het Gemeentelijk Havenbedrijf miljoenen aan claims.
Alleen daarom vind ik het wel verstandig om er een nieuwe sluis te bouwen.
W. Woortman
02-12-2009 op 20:48
Beste heer Zwart,
Rotterdam ligt er ook. Maar het lijkt mij dat het verzorgingsgebied Amsterdam zelf een toegang moet hebben die in de pas loopt met de ontwikkelingen in de scheepvaart. Anders kunnen alleen spitsen in Amsterdam komen, maar die zijn er ook niet meer...
Han Kersten
02-12-2009 op 12:33
Heertje zou wel eens gelijk kunnen hebben, op dit moment word er aan de Jade bij Wilhelmshaven een containerterminal gebouwd waar voldoende capaciteit beschikbaar komt voor noord Duitsland en de aansluiting naar het Roergebied.
Schepen met een van 19 meter kunnen binnen 2 jaar aan de Jade/Weserport. Hooguit 20 varen van IJmuiden
G.J.Zwart
02-12-2009 op 11:51
Jammer dat de verslaggever er een econoom als Heertje bij sleept om tegengeluiden te laten horen. Het zou beter zijn om inhoudelijk aan te geven waarom het plan is opgepakt om de sluizen toegankelijk te houden ook voor grotere schepen. Tenslotte is Amsterdam toch een conglomeraat van mensen waar veel goederen afgenomen en bewerkt worden.
Zelf als niet direct belanghebbende vind ik het belangrijk dat de toegang tot Nederland bij de tijd en professioneel is.
En als Heertje het zo goed weet: wat stelt hij dan voor?
Han Kersten
02-12-2009 op 11:47
Nieuws per rubriek
Focus op...
Aanmelden nieuwsbrief
Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?
Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!
Klik hier voor het aanmeldformulier.
2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!
Proefabonnement
Een proefabonnement ter kennismaking!
Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?
Neem dan een proefabonnement voor
slechts € 17,50 (excl. BTW)
Disclaimer|Huisregels|Contact|Colofon (mail & bel)|Adverteren|RSS|E-mailnieuwsbrief|Sitemap|Service|Abonneren
Wacht te Kooi|VAART! |Vraag en Aanbod|Wie Levert|Aandrijven en besturen|EngineersOnline|Scheepvaart|Scheepsbouw|Cruise|Sleep & Duw|Havens|Motoren|Boordtelefoongids|Opleidingen en cursussen|Scheepvaart Prikbord
© 2011MYbusinessmedia bv