Laatste nieuws:
Zoek bedrijf

BRUSSEL, 11 mei 2011 10:17

Binnenvaart gaat betalen voor vaarweg

De binnenvaart moet gaan betalen voor het gebruik van de Europese vaarwegen en mag voor 2020 aan te geven hoe dit het beste kan worden geregeld. Dat bleek uit de geïmproviseerde speech van Eurocommissaris van Transport Siim Kallas op het congres ‘Sailing the new course’ van de Europese Binnenvaart Unie (EBU) op 4 mei 2011 in Brussel.

Vlnr: Hans Peter Hadorn (directeur van de haven van Bazel), Nicolas Bour (projectleider Seine-Nord), Peter van Dalen (Europarlementariër), Theresia Hacksteiner (EBU), Fotis Karamitsos (directeur Maritiem Transport bij de Europese Commissie), Gunter Jaegers (EBU, rederij Jaegers) en Cees de Waal (TSO Ferry service) aan tafel tijdens de forumdiscussie. (Foto Henriette Driesen-Joanknecht)'
Vlnr: Hans Peter Hadorn (directeur van de haven van Bazel), Nicolas Bour (projectleider Seine-Nord), Peter van Dalen (Europarlementariër), Theresia Hacksteiner (EBU), Fotis Karamitsos (directeur Maritiem Transport bij de Europese Commissie), Gunter Jaegers (EBU, rederij Jaegers) en Cees de Waal (TSO Ferry service) aan tafel tijdens de forumdiscussie. (Foto Henriette Driesen-Joanknecht)
1/1

Door Henriette Driesen-Joanknecht
Kallas benadrukte ook dat barrières moeten worden opgeheven om het transport zo efficiënt mogelijk te kunnen gebruiken. De EU blijft dan ook investeren in vaarwegen. In 2013 gaat een volgende TEN-T-periode (programma van projecten met een hoge prioriteit) in met nieuwe infrastructuurprojecten. Welke dat zijn en hoeveel geld de EU hiervoor beschikbaar heeft kon Kallas nog niet zeggen. ‘Dat hangt af van het Europees Parlement en de ministers van Financiën.'

Ook topambtenaar Fotis Karamitsos (directeur Maritiem Transport bij de Europese Commissie) benadrukte dat het noodzakelijk is te betalen als de sector van een goede infrastructuur gebruik wil blijven maken.

  • Eurocommissaris Kallas spreekt EBU-congres toe

De Duitse binnenvaartondernemer Gunther Jaegers (BDB-directeur, EBU-bestuurder en eigenaar van Rederij Jaegers) betoogde later, tijdens de forumdiscussie, dat het geen probleem is de binnenvaart voor het gebruik van de vaarwegen te laten betalen. Maar dat dient dan wel op een eerlijke manier te gebeuren. Als voorbeeld noemde hij de aanleg van het Main-Donaukanaal. ‘Uit een studie over het Main-Donaukanaal bleek dat maar 20 tot 30% van het totale aanlegbedrag is gebruikt voor de navigatie.'

Gouden snelweg
Daarnaast benadrukte Karamitsos dat het belangrijk is goede ‘businesscases' te ontwikkelen voor degenen die willen investeren in de binnenvaart en dat de belemmeringen in de verbindingen tussen de waterwegen moeten worden aangepakt.

  • 'Sector klaagt te veel'

Een van die belemmeringen in de Oost-Westverbinding is Straubing-Vilshofen. Het is een behoorlijke uitdaging om economie en natuur in dat gebied te verenigen. Europarlementariër Peter van Dalen (vicevoorzitter TRAN-comité) noemde de vaarweg van Rotterdam naar de Zwarte Zee de gouden snelweg en benadrukte dat die ‘getackeld' moet worden. Hij vindt het belangrijk dat de binnenvaart meer projecten aanlevert in het TEN-T-programma en noemde ook de Po als een kansrijk gebied.

Een van de huidige prioriteitsprojecten is de Seine-Nordverbinding. Projectleider Nicolas Bour vertelde dat de binnenvaart straks op dit nieuwe kanaal ongeveer 3 euro per ton gaat betalen. Dit betekent in de praktijk dat een schip van 2000 ton voor 350 kilometer zo'n 6000 euro aan kanaalgeld kwijt is. De tonkilometerprijs van een schip stijgt door dat bedrag met 0,9 cent op dit traject. Volgens Bour is het bedrag in evenwicht met de weg en het spoor. ‘Het is eenzelfde bedrag als de andere modaliteiten betalen.'

Klagers
Niet alleen de vaarwegen kwamen aan bod. Peter van Dalen betoogde in zijn speech dat het belangrijk is dat de sector en de lobby verbintenissen aangaan en dat mensen in oplossingen gaan denken in plaats van problemen te benoemen. ‘De sector is niet verenigd. De lobby is niet verenigd. De sector klaagt teveel in plaats van naar oplossingen te zoeken. Ik heb nog nooit zoveel problemen gehoord. Denk in oplossingen, probeer samen te werken. Het verslapt je positie als er teveel mensen rondlopen met een verschillende visie.'

Van Dalen noemde daarbij samenwerking met het wegtransport als voorbeeld, zodat er in alle gevallen deur-tot-deurtransport mogelijk is. Hij zag daarin een grote kansen en vond het onderbelicht in de plannen. Hij zei zich eraan te storen dat hij al 25 jaar hoort dat de binnenvaart een groot potentieel heeft, maar dat het daarbij is gebleven. ‘Ik mag hopen dat het daar nu niet meer bij blijft en we niet nog eens 25 jaar hoeven te horen, dat de binnenvaart potentie heeft.'

Goedkoop vervoer
Jaegers betoogde dat de zwakte van de binnenvaart ook gelijk een sterk punt is. Ook hij benadrukte dat het wel belangrijk is dat de binnenvaart eensgezind is in zijn standpunten. ‘De binnenvaart heeft een hoop sterke punten. 80% van de schepen is in particuliere handen. Ik denk dat er geen andere sector is die dat heeft. Maar het probleem is, dat deze mensen erg goedkoop werken, soms zelfs onder de kostprijs. Aan de andere kant, de Donau-ontwikkeling is afhankelijk van de economische groei in dat gebied. Dat maakt de binnenvaart belangrijk, want de sector helpt de economische ontwikkeling tegen een lage prijs. Het is in elke geval belangrijk dat al die eenlingen een unaniem standpunt innemen.'

Reacties (7)

Eens met Erik van Toor!
In het verslag wordt helaas niet gemeld, dat ik heb aangegeven, hoe het EP aankijkt tegen de sector. Ik ken de sector goed en ik kan wel door de uiteenlopende meningen heenkijken. Maar veel van mijn EP-collega´s kunnen of willen dat niet meer. Werk aan de winkel dus voor de binnenvaart in Brussel!

Peter van Dalen

12-05-2011 op 13:23

Beste Sjaak,

Vrachtwagens betalen wel degelijk geld voor het gebruik van de weg. Bijvoorbeeld in Duitsland in de vorm van MAUT betalen per kilometer en in Nederland of polen al sinds jaar en dag een vast bedrag per jaar voor een TOL-vignet. Frankrijk TOL-wegen ETC ETC. Ook hebben dezelfde transporteurs geen "rode" diesel in de tank, waardoor er dus belasting voor elke kilometer afgedragen wordt. Vele parkeerplaatsen wordt zeker wel parkeergeld gevraagd vooral in Duitsland AUTOHOF....en in NL als je er veilig (niet langs de snelweg tussen de polen en Tsjechen) wilt staan en je lading nog helemaal wilt behouden die nacht.

vincent

11-05-2011 op 19:03

de mensen van de bond onze spreekbuis word niet naar geluistert of worden helemaal niet uitgenodigt bij belangrijke bespekingen.
wat weet mijnheer van dalen over de binnenvaart! al 25 jaar niets anders doet ge zo geen uitspraken.
ik weet geen enkele vrachtwagen die havengeld of kanaalgeld betaald,heeft daar de heer van dalen al eens aan gedacht.hij zou zich beter eens goed laten informeren vooraleer je zulke uitspraken doen.ik vind europa wilt zorgen voor onze nachtrust ,dat europa dan zorgt dat wij nachtrust kunnen nemen.

sjaak

11-05-2011 op 18:07

Hoe moet ik dat gaan zien? in de BRD moet je al met een briefje op de sluis komen. Net als in de vorige eeuw.
Wanneer in Mainz de kade dicht gaat voor woningbouw. Kunnen we tussen Mannheim en Koblenz geen schip neer leggen om even naar huis te gaan. Dat zijn 168 km. Dus ben je in de opvaart, is dat een dikke dag varen geen ligplaats???
Ja wel overnachtingsplaatsen, maar dan kun je niet van boord.
In Holland betalen we bijna overal voor een week of meer havengeld en zijn er meestal maar een paardagen in die haven.
Wanneer de factuur op mijn adres komt, wil ik daar wat voor terug. Daar bedoel ik mee geen eieren aan dek maar een fatsoenlijke ligplaats. Zoals ons jaren geleden al beloofd is.

Maar het beste is een km regeling buiten ons om, zodat de opdrachtgever gewoon betaald. Ook vaste regels, niet zoals nu. We betalen bijna nergens havengeld in de BRD maar ga je naar de Ruhr of Voerde moet je ineens wel havengeld betalen??

Maar wanneer wij duurder worden, gaat er misschien wel weer werk terug naar de as. Dus met het milieu in het achterhoofd is deze aktie niet slim.

subaru rijder

11-05-2011 op 12:35

Het systeem zoals op de duitse kanalen werkt volgens mij prima,overal kun je liggen en de kanalen worden goed onderhouden.
Op de rijn betaal je niks en het ligt er bijna nog net zo bij als 100 jaar terug.
Maar het geld moet natuurlijk wel gebruikt worden voor datgene waar het voor bedoeld is en niet zoals in veel gemeente havens in nederland.

GJW

11-05-2011 op 12:29

goede dag
ik wil best per kilometer betalen maar dan wil ik ook goede ligplaatsen en overnachtings havens
en geen havengelden meer want loopt bij sommige gemeente ook de spuigaten uit

stephan

11-05-2011 op 12:00

Organiseer u en zorg voor een sterke eenduidige visie.

Erik van Toor

11-05-2011 op 10:29

Hier kunt u een reactie plaatsen bij het bericht .
Uw e-mailadres zal niet op de website worden getoond.
Uw naam *
Uw E-mail *
Uw bericht *
  Ik ga akkoord met de huisregels en de algemene voorwaarden.
  robot check
Vul de code van bovenstaand plaatje in.

Nieuws per rubriek

Actueel » RSS
Kruiser overvaren op Volkerak,... (17-5-12)
Amandus zinkt op Markermeer (16-5-12)
Tankerbrand op Rijn bij Sinzig (15-5-12)
Inbreker gevangen met reddingboot (14-5-12)
Tweede aanhouding in zaak Gyron... (1-5-12)
Chartervaart » RSS
Erepenning chartervaart voor... (4-5-12)
Reddingbootbemanning ziet skûtsje... (28-4-12)
Organisatie wijzigt uitslag 28ste... (26-4-12)
Zeilende chartervaart bij... (21-4-12)
IJsselmeerbokaal voor Muider... (16-4-12)
Havens en vaarwegen » RSS
Haven uitgediept voor kraanreus (9-5-12)
Nieuwe cruiseterminal IJmuiden (9-5-12)
Beweegbaar deel voor nieuwe... (9-5-12)
Vlaanderen wil... (9-5-12)
Rijkswaterstaat eert... (4-5-12)
Offshore » RSS
Gorinchem biedt platform aan olie-... (23-3-12)
IRO seminar over zaken doen in Irak (23-3-12)
Bluestream in zee met Seabed Worker (11-2-12)
Noors WWS bestelt 4 suppliers bij... (21-12-11)
Miljardeninvesteringen in... (25-11-11)
Scheepsbouw en reparatie » RSS
Hartman m2 Runner rekt marges... (9-5-12)
Sponsors enthousiast voor nieuwe... (9-5-12)
Dettmer bouwt geoptimaliseerde... (4-5-12)
Zevende generatie Meyer in directie... (4-5-12)
Oude gastanker Tellier slooprijp... (2-5-12)
Techniek » RSS
Argonon en Amulet genomineerd voor... (16-5-12)
Beurs C&SI Gorinchem iets drukker (16-5-12)
Roltrap opvallende verbetering C&SI (9-5-12)
Wärtsilä levert dual-fuelmotoren... (9-5-12)
Van Voorden overgenomen door Andus... (4-5-12)
Telematica » RSS
VSAT internetsysteem voor... (28-4-12)
Eerste base station voor Inland-AIS (26-4-12)
Geen communicatie meer met de wal (11-4-12)
Vodafone-klanten binnenvaart uit de... (6-4-12)
Geen rol AIS bij verbaliseren... (2-3-12)
Varend bestaan » RSS
Eind aan de Gyron-Filipijn (16-5-12)
‘We moeten de verschillen... (16-5-12)
Een traditionele... (16-5-12)
Nationale Sleepbootdagen Zwartsluis (9-5-12)
Speech Kraaijeveld live op internet (9-5-12)
Vervoermarkt » RSS
BVB Maatwerk spreekt taal verlader (16-5-12)
Aan de Reis: Geen verbetering in... (16-5-12)
De Rijn van A tot Z: Grote schepen... (16-5-12)
Strafzaken in bunkersector na actie... (11-5-12)
Opinie: Binnenvaartmarkt werkt niet (9-5-12)
Visserij » RSS
EU-lidstaten akkoord over... (2-5-12)
Kustwacht houdt illegale... (27-4-12)
Herman veilt kreeft voor KNRM (3-4-12)
Machtige boomkorvloot verschrompelt (17-3-12)
Urker met Enkhuizer roots op P-224... (16-3-12)
Zeevaart » RSS
45.000 euro boete voor Russische... (17-5-12)
Atalanta-militairen in actie in... (16-5-12)
Zeevrachtenmarkt: Meer erts en... (16-5-12)
Zeevrachtenmarkt:... (9-5-12)
Zware Kees: Regenboogweer (9-5-12)






Product van de maand RSS

Aanmelden nieuwsbrief

 

Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?

 

Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!

 

Klik hier voor het aanmeldformulier.

 

2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!

Proefabonnement

 

Een proefabonnement ter kennismaking!

 

Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?

 

Neem dan een proefabonnement voor

slechts € 17,50 (excl. BTW)