Laatste nieuws:
Zoek bedrijf

DEN HAAG, 22 september 2010 11:07

Overheid bezuinigt niet op vaarwegonderhoud

Een schone, efficiënt varende binnenvaart op goed beheerde en onderhouden vaarwegen, daar streeft de overheid naar. Dat blijkt uit de Begroting 2011 van demissionair minister Camiel Eurlings van Verkeer en Waterstaat. Koninklijke Schuttevaer heeft dinsdagmiddag nog geen inhoudelijk commentaar. Directeur Kees de Vries verwacht ‘geen nieuw beleid zonder nieuwe regering'. Voor lopende vaarwegprojecten (Zwartsluis, Zuid-Willemsvaart, Maasverruiming etc.) is geld gereserveerd, maar De Vries' grootste zorg blijft het onderhoud van vaarwegen waarvoor ‘structureel te weinig' middelen beschikbaar zijn.

Door Marja de Vet
In de begroting is geld beschikbaar om verladers te overtuigen van de voordelen van de binnenvaart en voor beheer en onderhoud van vaarwegen. Hoewel de kosten van beheer en onderhoud toenemen en de budgetten onder druk komen te staan, blijft de overheid ervan overtuigd dat goed beheer en onderhoud een basisvoorwaarde zijn voor het in stand houden van de hoogwaardige fysieke infrastructuur van Nederland en blijft er geld in steken. Voor wegen, maar ook voor vaarwegen. 
  • Twee miljoen subsidie voor aanleg walstroom
  • Meer toezicht op gevaar van struikelen en vallen 

De kosten van beheer en onderhoud groeien en bij de begroting van 2010 werd ook al opgemerkt dat de budgetten onder druk komen te staan. Voortschrijdend inzicht heeft dit beeld bevestigd. Er is sprake is van voortdurende budgetspanning bij het beheer en onderhoud en het inlopen van achterstanden ten opzichte van de normen. De spanning doet zich voor binnen regulier beheer en onderhoud en bij renovatie en vervanging.
Besparingsmogelijkheden door efficiency bij beheer en onderhoud zijn door het kabinet ingezet als onderdeel van de ombuiging van € 3,2 miljard uit hoofde van het Aanvullend Beleidsakkoord. Om de spanning op het onderhoudsbudget te verminderen, zijn de onderhoudsbudgetten door herschikking binnen de begroting van het Infrastructuurfonds verhoogd. Het ministerie gaat kijken hoe budget en kosten meer met elkaar in overeenstemming kunnen worden gebracht.

Veiligheid
De overheid wil de veiligheid op de binnenwateren verbeteren door het vereenvoudigen van internationale regelgeving waar dat nodig en mogelijk is en het nationaal implementeren daarvan met zo weinig mogelijk administratieve en nalevingslasten. Er moet een Reglement voor het scheepvaartpersoneel voor de Rijnscheepvaartwegen komen. En River Information Services (RIS) moet worden ingevoerd, zodat in Europa gestandaardiseerd informatie uitgewisseld kan worden over bijvoorbeeld schip, lading en route. Onderdeel daarvan is het uitrusten van schepen met Automatic Identification System (AIS)-transponders. Binnenvaartondernemers kunnen zoals bekend tot 1 januari 2013 gebruik maken van een AIS subsidieregeling.

De overheid streeft ernaar het aantal significante scheepsongevallen (ongevallen met grote schade) op de Nederlandse binnenwateren niet te laten stijgen, ondanks een toename van het verkeer en vervoer. Uit nieuw cijfermateriaal blijkt dat in 2008 bij significante scheepsongevallen op de Nederlandse binnenwateren in 49% van de gevallen beroepsbinnenvaart betrokken was, in 34% recreatievaart en in 10% van de gevallen zeevaart. Van de ongevallen in 2008 vond 15% plaats bij bruggen (4 ongevallen) en sluizen (14 ongevallen). Bij het overgrote deel (meer dan 50%) ging het om een aanvaring met een sluis of een brug.  Bij scheepsongevallen vielen van 2004 tot en met 2009 in totaal 26 doden. Het aantal doden vertoont geen stijgende lijn. Het aantal gewonden bedroeg in dezelfde periode 269 en stijgt wel licht.
De overheid wil met meer toezicht te houden het aantal incidenten in de binnenvaart verkleinen. De Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) gaat meer toezien op Arbo-gerelateerde ongevallen zoals struikelen, vallen en het niet dragen van beschermende kleding. Ook verkeerde stuwage (verkeerd beladen, overbeladen, instabiliteit) is een punt van aandacht voor IVW. 

Efficiëntie
De overheid wil de concurrentiekracht en innovatie in de binnenvaart stimuleren door subsidie te geven aan het Expertise- en InnovatieCentrum Binnenvaart (EICB) en aan het Bureau Voorlichting Binnenvaart (BVB). Verder wordt de sector ondersteund met een gerichte voorlichtingscampagne richting verladers en worden marktpartijen gestimuleerd om een geavanceerd planningssysteem te maken voor de afhandeling van binnenvaartcontainers in Rotterdam.

Duurzaam
De binnenvaart moet schoner en zuiniger worden en daarom betaalt de overheid 2 miljoen euro mee aan walstroomvoorzieningen bij ligplaatsen in beheer bij medeoverheden. Aanleg van bunkerstations voor LNG wordt gestimuleerd om de introductie van LNG in de binnenvaart te bevorderen. Verder wordt het CO2-reductieprogramma VoortVarend Besparen aan de markt overgedragen.

Reacties

Er zijn nog geen reacties op dit artikel.

Hier kunt u een reactie plaatsen bij het bericht .
Uw e-mailadres zal niet op de website worden getoond.
Uw naam *
Uw E-mail *
Uw bericht *
  Ik ga akkoord met de huisregels en de algemene voorwaarden.
  robot check
Vul de code van bovenstaand plaatje in.

Nieuws per rubriek

Actueel » RSS
Kruiser overvaren op Volkerak,... (17-5-12)
Amandus zinkt op Markermeer (16-5-12)
Tankerbrand op Rijn bij Sinzig (15-5-12)
Inbreker gevangen met reddingboot (14-5-12)
Tweede aanhouding in zaak Gyron... (1-5-12)
Chartervaart » RSS
Erepenning chartervaart voor... (4-5-12)
Reddingbootbemanning ziet skûtsje... (28-4-12)
Organisatie wijzigt uitslag 28ste... (26-4-12)
Zeilende chartervaart bij... (21-4-12)
IJsselmeerbokaal voor Muider... (16-4-12)
Havens en vaarwegen » RSS
Haven uitgediept voor kraanreus (9-5-12)
Nieuwe cruiseterminal IJmuiden (9-5-12)
Beweegbaar deel voor nieuwe... (9-5-12)
Vlaanderen wil... (9-5-12)
Rijkswaterstaat eert... (4-5-12)
Offshore » RSS
Gorinchem biedt platform aan olie-... (23-3-12)
IRO seminar over zaken doen in Irak (23-3-12)
Bluestream in zee met Seabed Worker (11-2-12)
Noors WWS bestelt 4 suppliers bij... (21-12-11)
Miljardeninvesteringen in... (25-11-11)
Scheepsbouw en reparatie » RSS
Hartman m2 Runner rekt marges... (9-5-12)
Sponsors enthousiast voor nieuwe... (9-5-12)
Dettmer bouwt geoptimaliseerde... (4-5-12)
Zevende generatie Meyer in directie... (4-5-12)
Oude gastanker Tellier slooprijp... (2-5-12)
Techniek » RSS
Argonon en Amulet genomineerd voor... (16-5-12)
Beurs C&SI Gorinchem iets drukker (16-5-12)
Roltrap opvallende verbetering C&SI (9-5-12)
Wärtsilä levert dual-fuelmotoren... (9-5-12)
Van Voorden overgenomen door Andus... (4-5-12)
Telematica » RSS
VSAT internetsysteem voor... (28-4-12)
Eerste base station voor Inland-AIS (26-4-12)
Geen communicatie meer met de wal (11-4-12)
Vodafone-klanten binnenvaart uit de... (6-4-12)
Geen rol AIS bij verbaliseren... (2-3-12)
Varend bestaan » RSS
Eind aan de Gyron-Filipijn (16-5-12)
‘We moeten de verschillen... (16-5-12)
Een traditionele... (16-5-12)
Nationale Sleepbootdagen Zwartsluis (9-5-12)
Speech Kraaijeveld live op internet (9-5-12)
Vervoermarkt » RSS
BVB Maatwerk spreekt taal verlader (16-5-12)
Aan de Reis: Geen verbetering in... (16-5-12)
De Rijn van A tot Z: Grote schepen... (16-5-12)
Strafzaken in bunkersector na actie... (11-5-12)
Opinie: Binnenvaartmarkt werkt niet (9-5-12)
Visserij » RSS
EU-lidstaten akkoord over... (2-5-12)
Kustwacht houdt illegale... (27-4-12)
Herman veilt kreeft voor KNRM (3-4-12)
Machtige boomkorvloot verschrompelt (17-3-12)
Urker met Enkhuizer roots op P-224... (16-3-12)
Zeevaart » RSS
45.000 euro boete voor Russische... (17-5-12)
Atalanta-militairen in actie in... (16-5-12)
Zeevrachtenmarkt: Meer erts en... (16-5-12)
Zeevrachtenmarkt:... (9-5-12)
Zware Kees: Regenboogweer (9-5-12)






Product van de maand RSS

Aanmelden nieuwsbrief

 

Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?

 

Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!

 

Klik hier voor het aanmeldformulier.

 

2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!

Proefabonnement

 

Een proefabonnement ter kennismaking!

 

Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?

 

Neem dan een proefabonnement voor

slechts € 17,50 (excl. BTW)