Laatste nieuws:
Zoek bedrijf

AMSTERDAM, 6 augustus 2010 09:01

Oplopen in bochten W'schelde kan beter worden voorkomen

De Raad voor de Scheepvaart beveelt aan om artikel 13 van het Scheepvaartreglement Westerschelde zo aan te passen dat oplopen in nauwe bochten wordt vermeden. Dit naar aanleiding van de aanvaring op 5 december 2008, toen de 90 meter lange Nederlandse chemicaliëntanker Ardea van John T. Essberger in het Nauw van Bath werd opgelopen door het 183,28 meter lange Italiaanse RoRoschip Grande Mediterraneo.

Beide schepen waren onder loodsmansaanwijzing voorstrooms op weg naar Antwerpen. De Ardea was geladen met cyclohexane, gevarenklasse drie. Tijdens het oplopen en ronden van de bocht nabij boei 77 liep  het Grimaldi-schip uit haar roer en schampte de Ardea, die staalschade opliep over een lengte van 10 meter en 3 meter hoog. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en er was geen uitstroom van lading.

De kapitein van de Ardea bleef koelbloedig en realiseerde zich eigenlijk pas achteraf dat het voor hetzelfde geld ook heel erg fout had kunnen aflopen. ‘We zijn door het oog van de naald gekropen. Het grootste deel van de bemanning lag te kooi,' vertelde hij na afloop van de raadszitting eerder dit jaar. Achteraf bezien had hij het nooit goed moeten vinden dat hij uitgerekend in het Nauw van Bath werd opgelopen, zei hij ook.

Beter ná de bocht
De raad concludeert in zijn schriftelijke uitspraak dat onder de gegeven omstandigheden aan boord van de Ardea al het mogelijk is gedaan om een aanvaring te voorkomen. ‘De aanvaring heeft plaatsgevonden omdat de roerganger van de Grande Mediterraneo een opgedragen koersverandering in de bocht van het Nauw van Bath met onvoldoende controle van de loods heeft uitgevoerd, waardoor het kon gebeuren dat het schip voorbij de opgegeven koers draaide en voor de boeg van de Ardea liep. Beter was geweest als de loods aan boord van de Grande Mediterraneo de grote koersverandering in het Nauw van Bath had uitgevoerd door middel van roerorders en zelf het effect daarvan had gecontroleerd met de bochtaanwijzer. Als er was gekozen om op te lopen na het passeren van de bocht, dan was het risico van een dergelijke aanvaring afwezig geweest', aldus de conclusie van de raad.

De lering van de raad: tussen loods en brugwacht dienen heldere afspraken te bestaan over de taakverdeling bij de uitvoering van de navigatie en het manoeuvreren met het schip.

De raad doet de volgende aanbevelingen: 1) De raad geeft in overweging om artikel 13 van het Scheepvaartreglement Westerschelde zodanig aan te passen dat het oplopen in nauwe bochten vermeden wordt; 2) Strenger toezicht van verkeersdiensten op correct gebruik van de marifoon. Bij het verkeer tussen schepen dienen altijd de scheepsnamen te worden gebruikt.'

De volledige uitspraak staat op http://www.raadvoordescheepvaart.nl/ (LR)

Reacties (3)

Raad voor de Scheepvaart bestaat niet meer sinds 1 juli 2010. Zie de betreffende website waar naar word verwezen ...

Jaap van Goor - Vaarwijzer

08-08-2010 op 22:42

In de culturen van lagelonen landen hebben ze over het algemeen diep ontzag voor een idioot in uniform.
Een kapitein die een loods durft corrigeeren is een zeldzaamheid en dus heb je regelgeving nodig om gezond verstand af te dwingen.

Loodsen ter verantwoording stellen zou ook helpen, nautisch tucht college? Het is raar dat in een tijd van ISM, risico management, etc. nog steeds veel onnodige ongelukken gebeuren.
9 van de 10 rake incidenten op de Schelde komen niet in de openbaarheid en dan te bedenken dat het meestal net goed afloopt....

Duh!

07-08-2010 op 07:46

Oplopen in de bocht kan helemaal geen kwaad als jij overzicht hebt van de situatie. Over de taakverdeling kan weinig woorden aan vuil gemaakt worden, een loods is alleen aan boord ter informatie en advies, jij kunt gemakkelijk zijn advies negeren en hem in de hoek zetten met een kop koffie. Maar aangezien de meeste teveel op een loods vertrouwen, gaat het dus zo vaak mis op de Westerschelde.

Skipper

06-08-2010 op 14:45

Hier kunt u een reactie plaatsen bij het bericht .
Uw e-mailadres zal niet op de website worden getoond.
Uw naam *
Uw E-mail *
Uw bericht *
  Ik ga akkoord met de huisregels en de algemene voorwaarden.
  robot check
Vul de code van bovenstaand plaatje in.

Nieuws per rubriek

Actueel » RSS
Costa Grocieres biedt passagiers 11... (9-2-12)
Sao-Maï plooit tijdens laden... (8-2-12)
Boot Holland opent... (8-2-12)
Stuur uw ijsfoto's (104) (8-2-12)
Port Elizabeth is zesde tanker van... (8-2-12)
Chartervaart » RSS
Enquete voor marketingcampagne... (27-1-12)
Sicko Heldoorn voorgedragen als... (22-12-11)
Onderzoek legt betekenis... (17-12-11)
Nieuwe internetverzekeraar (10-12-11)
Op zoek naar tonnen voor Balder (9-12-11)
Havens en vaarwegen » RSS
Nieuwe ligplaatsen in het... (9-2-12)
‘Het kan niet waar zijn' (9-2-12)
Stuwen Neder-Rijn en Lek open:... (8-2-12)
IJsbrekers actief op Vlaamse... (8-2-12)
Vorststremmingen tot in... (8-2-12)
Offshore » RSS
Noors WWS bestelt 4 suppliers bij... (21-12-11)
Miljardeninvesteringen in... (25-11-11)
Offshore Energy 2011 'groot succes' (14-10-11)
Boskalis: steeds minder bagger (21-4-11)
Nieuwe offshorebeurs in Den Helder... (17-2-11)
Scheepsbouw en reparatie » RSS
Accent op innovatie bij... (8-2-12)
Groter dan Eeborg worden ze niet... (5-2-12)
‘Spuitisolatie is fantastisch' (2-2-12)
Versluis sr. verbouwt loodsboot en... (2-2-12)
Jan Luijt komt om het leven bij... (1-2-12)
Techniek » RSS
Greenstream Tanker superschoon (8-2-12)
14.000 teu containerschip op LNG (2-2-12)
VT wint Binnenvaart Brandstof... (2-2-12)
Argonon mag op LNG de Rijn op (1-2-12)
Daewoo bestelt watermakers bij... (28-1-12)
Telematica » RSS
Hartmann wint Telematica Award met... (4-1-12)
LIVE BLOG: Telematicadag Nijmegen... (30-12-11)
Het gemak van een tablet aan boord (29-12-11)
BTB: Problemen met mobiele dekking... (9-12-11)
Vaarwegbeheerders delen... (26-11-11)
Varend bestaan » RSS
Binnenvaart bij SGP op 2 maart (8-2-12)
Verbondenheid met... (5-2-12)
Binnenvaart welkom in Zeeuws... (29-1-12)
Twee schepen JR Shipping belanden... (27-1-12)
Kamer zwijgt over Transitiecomité (25-1-12)
Vervoermarkt » RSS
‘Binnenvaartbranche zou wel wat... (9-2-12)
Actie Tegengas werkt (8-2-12)
Aan de reis: Moeilijke markt (8-2-12)
Rijn van A tot Z: ‘Hoe kom je er,... (8-2-12)
Sluizen Terneuzen breken record (4-2-12)
Visserij » RSS
NMa brengt visserijketen in kaart (7-2-12)
Nieuwe naam voor visserijbeurs Urk (2-2-12)
Bijvangstsorteersysteem in de... (26-1-12)
Hoe de kotter VD-28 verdween en net... (21-1-12)
Garnalenvissers investeren in... (13-1-12)
Zeevaart » RSS
Zeevrachtenmarkt: Vloot groeit nog... (8-2-12)
Kantonrechter legt zowel kapitein... (5-2-12)
Reünisten strijden voor behoud... (4-2-12)
Succes van piraten neemt af (3-2-12)
Zware Kees: Verbeteren (1-2-12)






Product van de maand RSS

Aanmelden nieuwsbrief

 

Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?

 

Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!

 

Klik hier voor het aanmeldformulier.

 

2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!

Proefabonnement

 

Een proefabonnement ter kennismaking!

 

Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?

 

Neem dan een proefabonnement voor

slechts € 17,50 (excl. BTW)