ROTTERDAM, 2 juni 2010 11:03
De binnenvaart moet dit jaar nog rekening houden met een financieel zeer lastig jaar. Hoewel de omzet licht groeit, zorgen stijgende kosten ervoor dat de rentabiliteit verder onder druk komt te staan. Dat blijkt uit de kwartaalmonitor transport en logistiek van ABN-Amro over het eerste kwartaal van 2010.
De omzetstijging blijft daardoor waarschijnlijk beperkt tot 2 à 4%. Vanwege de stijgende exploitatiekosten - vooral brandstofkosten - drukken de lage tarieven extra zwaar op de rentabiliteit. Omdat de schippers in 2009 al flink op hun reserves hebben moeten interen, wordt 2010 volgens de ABN-Amro een financieel zeer lastig jaar voor de binnenvaart.
Zee, weg en spoor
Na het dramatische jaar 2009 verwacht ABN-Amro voor de zee- en kustvaart een lichte groei in 2010. De bank ziet vooral een toename van de internationale vraag naar grondstoffen, zoals ijzererts en steenkool, voornamelijk gedreven door een verhoogde vraag naar deze grondstoffen in China.
De Baltic Dry Index, een indicator voor de wereldhandel, laat sinds het dieptepunt eind 2008 een lichte, wisselvallige stijging zien. De bank noemt de groei nog steeds broos.
Omdat ook het wegvervoer met een forse overcapaciteit kampt, verwacht ABN-Amro dat ook hier de tarieven laag blijven. In 2009 had het wegvervoer nog te maken met een omzetdaling van 13%. De bank verwacht dat de vrachtvolumes dit jaar aantrekken, maar dat het lastig wordt de lagere tarieven weer op een hoger niveau te krijgen. Dat komt ook omdat verladers steeds vaker tenders uitschrijven. Dit zorgt ervoor dat de concurrentie tussen de wegvervoerders ongekend scherp blijft.
De omzet in het spoorvervoer daalde in 2009 met slechts een paar procent. Het spoor profiteerde vooral van de modal shift naar groenere modaliteiten. Ook profiteerde het spoor volgens de bank van het winterweer, dat de binnenvaart parten speelde.
Bouwproductie
ABN-Amro kwalificeert de economische vooruitzichten voor Nederland relatief gunstig. De export van Nederland stijgt in 2010 naar verwachting met circa 6%, de import met ruim 4%. De bank verwacht voor Duitsland een stevige verdere expansie van de uitvoer van 6 tot 7%. De invoer groeit bij de buren met ruim 5%.
ABN-Amro verwacht dat de omzet in de transportsector zich met name na de zomer herstelt. Maar omdat het dal diep is, kan het nog lang duren voordat de goede bedrijfsresultaten van voor de crisis weer worden gehaald. Zo neemt de productie in de bouw dit jaar nog af met 8%. Vorig jaar daalde de bouwproductie al met 5%. Pas in 2011 bereikt de bouwproductie haar dieptepunt. Daarna wacht een lange weg naar boven.
Er zijn nog geen reacties op dit artikel.
Nieuws per rubriek
Focus op...
Aanmelden nieuwsbrief
Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?
Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!
Klik hier voor het aanmeldformulier.
2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!
Proefabonnement
Een proefabonnement ter kennismaking!
Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?
Neem dan een proefabonnement voor
slechts € 17,50 (excl. BTW)
Disclaimer|Huisregels|Contact|Colofon (mail & bel)|Adverteren|RSS|E-mailnieuwsbrief|Sitemap|Service|Abonneren
Wacht te Kooi|VAART! |Vraag en Aanbod|Wie Levert|Aandrijven en besturen|EngineersOnline|Scheepvaart|Scheepsbouw|Cruise|Sleep & Duw|Havens|Motoren|Boordtelefoongids|Opleidingen en cursussen|Scheepvaart Prikbord
© 2011MYbusinessmedia bv