Besturen Groningen-Noord-Drenthe en Friesland slaan handen ineen
De noordelijke afdelingen Groningen-Noord-Drenthe en Friesland van Koninklijke Schuttevaer gaan de bestuurlijke banden verder aanhalen en dat betekent dat beide afdelingsbesturen gezamenlijk gaan vergaderen.

‘We kunnen het goed met elkaar vinden, dus waarom gaan we niet onder één dak vergaderen’, zei voorzitter Frans Bieze van de Groninger en Noord-Drentse afdeling tijdens de jaarvergadering in Delfzijl.
Hij schat in dat de bestuurders jaarlijks zo’n zeven tot acht keer in de ‘grensplaats’ Drachten bijeen zullen komen. De bestuurlijke samenwerking zal overigens niet leiden tot een nieuwe noordelijke afdeling. Tijdens de vergadering in Delfzijl, die door een twintigtal geïnteresseerden werd bijgewoond, betoogde Bieze dat er ‘in de praktijk niet veel zal veranderen’. Eind 2007 had hij trouwens ook al gepleit voor een nauwere samenwerking tussen de twee afdelingen.
De insteek voor de bundeling van de bestuurlijke krachten is (meer) efficiency, zeker ook omdat de twee afdelingen in elk geval één belangrijk en gemeenschappelijk aandachtspunt hebben en dat is de hoofdvaarweg Lemmer-Delfzijl. ‘Onderlinge samenwerking is goed beschouwd een noodzaak. Wij zijn geen vergadertijgers en willen met elkaar tot goede oplossingen komen. We denken dat dat zal werken, want we hebben elkaar al getest en getoetst. Wie weet wat voor moois eruit kan voortvloeien.’
Crisis
Bieze hield zijn gehoor voor dat Noord-Nederland tot dusver nog niet zoveel te lijden heeft van de
economische crisis in de binnenvaart. De binnenvaart op de
vaarweg Lemmer-Delfzijl is weliswaar niet altijd even florissant, maar er wordt nog steeds gevaren. Hij zette een kanttekening bij het aantal goede ligplaatsen. ‘Tot dusver gaat het nog wel, maar het moet beter.’ Hij heeft de indruk dat de provincie Groningen actief wil meezoeken naar oplossingen en hij heeft inmiddels wethouder Frank de Vries van de gemeente Groningen op de problematiek geattendeerd. Bieze refereerde ook aan de nieuwbouw van de Berlagebrug over het Eemskanaal in deze gemeente met als consequentie dat daar ligplaatsen zullen verdwijnen.
Vertraging
Het afdelingsbestuur Groningen-Noord-Drenthe pleit (al enige tijd) voor verruiming van de bedieningstijden van de bruggen en sluizen in de noordelijke hoofdvaarweg. Dat beleid is gericht op 24 uur per dag, zeven dagen in de week. Er zijn echter zorgen over de haalbaarheid de vaarweg Lemmer-Delfzijl in 2014 gereed te hebben voor de klasse Va-schepen. De indruk bestaat dat het rijk aan dit streven wil morrelen. Bieze heeft daar onlangs publiekelijk zijn vraagtekens bij gezet.
Dat heeft ertoe geleid dat de Groninger Statenfractie van de ChristenUnie vragen aan het College van Gedeputeerde Staten heeft gesteld. Als gevolg van de dreigende Haagse bezuinigingen - het zou voor dit project gaan om een bedrag van ‘tientallen miljoenen euro’s’ - vreest deze partij dat het verder geschikt maken van de vaarweg voor de containervaart in het gedrang komt. Dat zou kunnen betekenen, aldus de ChristenUnie, dat de noodzakelijke vervanging en verhoging van de bruggen bij Aduard, Dorkwerd en van de Noordzeebrug voorlopig niet doorgaan. ‘Zo’n vertraging zou slecht zijn voor de economie van het land, in het bijzonder voor die van het Noorden’.
Geultje
Ook het uitbaggeren van het Winschoterdiep lijkt te worden vertraagd. ‘Het is een teer punt. We dachten dat begin 2009 met dit werk zou worden begonnen, maar er is nog steeds geen enkele aanbesteding geweest’, aldus Bieze. Volgens hem wordt er getornd aan het convenant tussen de provincie Groningen en Den Haag over de afkoopsom die de provincie krijgt voor het overnemen van het beheer van deze waterweg.
‘Welke waarde hebben zulke afspraken’, zo vroeg de afdelingsvoorzitter zich af. ‘Dan breekt toch de klomp, het lijkt zo langzamerhand een never ending story. In deze moeizame recessietijd zou er gewerkt worden aan de verbetering van de infrastructuur om de economie aan te jagen en werk te kunnen behouden. Met de opwaardering van het Winschoterdiep zijn, althans dat heb ik begrepen, miljoenen gemoeid. Dat is toch ook een leuke investering in de werkgelegenheid?’
De toegangsweg tot de haven van Winschoten is volgens Bieze de laatste kilometers niet meer dan ‘een geultje’. ‘Noem het maar een drempel van veertien kilometer en dan te bedenken dat de gemeente Winschoten grote waarde hecht aan verbetering van hun haven.’
Er zou in het kader van dit project en eveneens voor het opschalen van het Aduarderdiep extra provinciaal geld, de zogenaamde quick wins, beschikbaar komen, maar de betrokken gemeenten Winschoten en Groningen hebben zich teruggetrokken. Vandaar dat werd gesproken van een ‘gemiste kans’. Volgens Bieze gaan deze gelden echter niet voor het Noorden verloren, want de provincie Friesland doet er nu zijn voordeel mee. (TK)
De verslagen van de afdelingsvergaderingen van Koninklijke Schuttevaer zijn de komende weken te vinden in het dossier