Laatste nieuws:
Zoek bedrijf

BRUSSEL, 20 april 2009 11:02

Piraten kapen Belgische steenstorter Pompeï

Somalische piraten hebben zaterdagochtend in de Golf van Aden de Belgische steenstorter Pompeï gekaapt. De piraten verplichtten de kapitein koers te zetten naar de Somalische kust. Het schip is eigendom van de Belgische baggerbedrijven De Nul en DEME en vervoerde geen lading.

Aan boord van de steenstorter zijn tien bemanningsleden. De kapitein is een Nederlander van wie zondagavond de identiteit nog niet werd vrijgegeven omdat de familie daartoe nog geen toestemming had gegeven. De eerste en de tweede stuurman zijn Belgen; respectievelijk James Law (38) uit Blankenberge en Jan Verplanken (42) die in Oostende woont. De matrozen zijn vier kroaten en drie Filippijnen.

Stil alarm
De Pompeï was op weg van Dubai naar het Zuid-Afrikaanse Durban en zou zaterdagavond een tussenstop hebben gemaakt op de Seychellen om er te bunkeren. Op ongeveer zeventig mijl ten noorden van de eilandengroep en op 300 mijl uit de Somalische kust werd de steenstorter geënterd. Het was half zes zaterdagochtend toen de rederij in Aalst een stil alarm ontving; een standaardboodschap dat zoveel betekent als piraten aan boord. Even later werd ook nog en e-mail verzonden waarop één woord stond: Piracy.  Een verantwoordelijke van de rederij trachtte ook nog telefonisch contact te krijgen met het schip. Er werd wel opgenomen maar toen hij naar de kapitein vroeg werd aan boord de verbinding onmiddellijk verbroken. Zaterdagmiddag nam een van de piraten zelf telefonisch contact op met het persagentschap Reuters. Hij vertelde dat het schip naar Haradhere in centraal-Somalië zou varen maar uit latere observaties bleek dat het schip zijn koers had gewijzigd en op de kust  afstevende.
De rederij maakte melding bij de Belgische autoriteiten die een crisisteam installeerde om dag en nacht de evolutie te kunnen volgen.  Het internationaal piratenalarm werd uiteraard ook opgevangen door het Europees Atalanta-eskader, ter plaatse tegen piraterij opererend. Dat stuurde een Spaans fregat naar de laatst gekende positie van de Pompeï. Dit stuurde alvast een helikopter voorop die foto's nam van het gekaapte schip en waarop te zien is dat de steenstorter een klein bootje op sleeptouw heeft. Het lijdt weinig twijfel dat dit de boot is waarmee de Belg werd geënterd. Het schip verplaatste zich met een snelheid van zeven knopen en zou woensdagmiddag de Somalische kust kunnen bereiken. Ook twee Franse oorlogsbodems stevenden af op de positie van de Pompeï. Militairen aan boord sturen om het schip te heroveren zou evenwel geen optie zijn.

Maandagochtend vergaderde de regering in spoedberaad en eerder werd in Brussel ook al een crisisteam actief om de evolutie op de voet te kunnen volgen. De Europese Redersvereniging ECSA (European Community Shipowners' Association) kondigde een persconferentie aan en de Europese Vereniging van Baggerbedrijven laakte het ontbreken van bescherming door de marine. (JG)

Meer over piraterij in het dossier

Neem nu een gratis abonnement op de Nieuwsbrief. U krijgt dan twee keer per week alle maritieme nieuws in uw emailpostbus.  

 

 

 

Reacties (3)

Ik begrijp veel maar de schepen zijn zo groot die gekaapt worden, als je ze in de haven ziet, lijkt het wel een flat..
Hoe is in godsnaam dat mensen met onderhand gemotoriceerde roeibootjes en zelfs rubber bootjes aan boort kunnen komen en het grote schip kapen??
Hoe doen ze het, gewoon doorvaren lijkt mij toch logisch zeker als het bekend is dat er al zo.n 300 schepen gekaapt liggen
Hoe in goedsnaam doen ze het

Aapje63

aapje63

25-04-2009 op 20:24

piraatjes af knallen en geen steun meer geven aan somalie want ze kopen er toch wapenns mee voor meer piratenrij

silversurfer

21-04-2009 op 10:23

Hoe moeilijk is het, een paar piraatjes ?? gewoon afschieten op het moment dat ze willen komen, risico van hun vak. en nee niks wetten etc, 1 wet iets doen wat niet mag gevolgen voor jezelf.

Jack Sparrow

20-04-2009 op 22:12

Hier kunt u een reactie plaatsen bij het bericht .
Uw e-mailadres zal niet op de website worden getoond.
Uw naam *
Uw E-mail *
Uw bericht *
  Ik ga akkoord met de huisregels en de algemene voorwaarden.
  robot check
Vul de code van bovenstaand plaatje in.

Nieuws per rubriek

Actueel » RSS
Kruiser overvaren op Volkerak,... (17-5-12)
Amandus zinkt op Markermeer (16-5-12)
Tankerbrand op Rijn bij Sinzig (15-5-12)
Inbreker gevangen met reddingboot (14-5-12)
Tweede aanhouding in zaak Gyron... (1-5-12)
Chartervaart » RSS
Erepenning chartervaart voor... (4-5-12)
Reddingbootbemanning ziet skûtsje... (28-4-12)
Organisatie wijzigt uitslag 28ste... (26-4-12)
Zeilende chartervaart bij... (21-4-12)
IJsselmeerbokaal voor Muider... (16-4-12)
Havens en vaarwegen » RSS
Haven uitgediept voor kraanreus (9-5-12)
Nieuwe cruiseterminal IJmuiden (9-5-12)
Beweegbaar deel voor nieuwe... (9-5-12)
Vlaanderen wil... (9-5-12)
Rijkswaterstaat eert... (4-5-12)
Offshore » RSS
Gorinchem biedt platform aan olie-... (23-3-12)
IRO seminar over zaken doen in Irak (23-3-12)
Bluestream in zee met Seabed Worker (11-2-12)
Noors WWS bestelt 4 suppliers bij... (21-12-11)
Miljardeninvesteringen in... (25-11-11)
Scheepsbouw en reparatie » RSS
Hartman m2 Runner rekt marges... (9-5-12)
Sponsors enthousiast voor nieuwe... (9-5-12)
Dettmer bouwt geoptimaliseerde... (4-5-12)
Zevende generatie Meyer in directie... (4-5-12)
Oude gastanker Tellier slooprijp... (2-5-12)
Techniek » RSS
Argonon en Amulet genomineerd voor... (16-5-12)
Beurs C&SI Gorinchem iets drukker (16-5-12)
Roltrap opvallende verbetering C&SI (9-5-12)
Wärtsilä levert dual-fuelmotoren... (9-5-12)
Van Voorden overgenomen door Andus... (4-5-12)
Telematica » RSS
VSAT internetsysteem voor... (28-4-12)
Eerste base station voor Inland-AIS (26-4-12)
Geen communicatie meer met de wal (11-4-12)
Vodafone-klanten binnenvaart uit de... (6-4-12)
Geen rol AIS bij verbaliseren... (2-3-12)
Varend bestaan » RSS
Eind aan de Gyron-Filipijn (16-5-12)
‘We moeten de verschillen... (16-5-12)
Een traditionele... (16-5-12)
Nationale Sleepbootdagen Zwartsluis (9-5-12)
Speech Kraaijeveld live op internet (9-5-12)
Vervoermarkt » RSS
BVB Maatwerk spreekt taal verlader (16-5-12)
Aan de Reis: Geen verbetering in... (16-5-12)
De Rijn van A tot Z: Grote schepen... (16-5-12)
Strafzaken in bunkersector na actie... (11-5-12)
Opinie: Binnenvaartmarkt werkt niet (9-5-12)
Visserij » RSS
EU-lidstaten akkoord over... (2-5-12)
Kustwacht houdt illegale... (27-4-12)
Herman veilt kreeft voor KNRM (3-4-12)
Machtige boomkorvloot verschrompelt (17-3-12)
Urker met Enkhuizer roots op P-224... (16-3-12)
Zeevaart » RSS
45.000 euro boete voor Russische... (17-5-12)
Atalanta-militairen in actie in... (16-5-12)
Zeevrachtenmarkt: Meer erts en... (16-5-12)
Zeevrachtenmarkt:... (9-5-12)
Zware Kees: Regenboogweer (9-5-12)






Product van de maand RSS

Aanmelden nieuwsbrief

 

Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?

 

Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!

 

Klik hier voor het aanmeldformulier.

 

2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!

Proefabonnement

 

Een proefabonnement ter kennismaking!

 

Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?

 

Neem dan een proefabonnement voor

slechts € 17,50 (excl. BTW)