Laatste nieuws:
Zoek bedrijf

NIJMEGEN, 8 januari 2009 07:30

Streep door overnachtingshaven Lobith

De aanleg van de overnachtingshaven in Lobith dreigt opnieuw vertraging op te lopen. De natuurbeschermingswet Natura 2000 houdt geen rekening met de aanleg van de nieuwe haven. Alleen bestaande vaargeulen en havens vallen buiten Natura 2000. Over de plek voor de haven staat in de plannen een groot kruis.

Na binnenkomst van voorzitter Annemarie Jorritsma bliezen de mensen in Nijmegen rode ballonnen op. Ze verwezen hiermee naar het vastlopen van het schip van Sint Nicolaas in de haven van Almere. Zeeverkenners wisten het schip toen met ballonnen vrij te krijgen. (Foto Erik van Huizen)



'
Na binnenkomst van voorzitter Annemarie Jorritsma bliezen de mensen in Nijmegen rode ballonnen op. Ze verwezen hiermee naar het vastlopen van het schip van Sint Nicolaas in de haven van Almere. Zeeverkenners wisten het schip toen met ballonnen vrij te krijgen. (Foto Erik van Huizen)
1/1

logo ksvVoorzitter Annemarie Jorritsma van Koninklijke Schuttevaer uitte op de jaarvergadering van de afdeling Gelderland kritiek op deze manier van werken. Zij vreest opnieuw voor uitstel. De aanleg werd eerder uitgesteld nadat een groep foeragerende ganzen bezit hadden genomen van het gebied waar de haven moet komen. Daarom moest er een nieuwe Milieu-effectrapportage (MER) worden gemaakt. Die moet er nog dit jaar komen. Dan gaat de MER samen met de wijziging van het bestemmingsplan de inspraak in.

Wielewaal
Afdelingsvoorzitter Rob van Reem van Gelderland twijfelde aan de toezegging van staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat dat de binnenvaart geen last krijgt van de natuurbeschermingswet. ‘Natura 2000 kan wel degelijk invloed hebben op havens en nieuw te ontwikkelen gebieden.'

Volgens de provincie Gelderland moet Natura 2000 zorgen dat veel planten en dieren in Gelderland terugkeren. Zo moet langs de rivieren weer ruimte komen voor ooibossen. Ook moeten de huidige bossen meer ruimte krijgen, zodat er straks weer plek is voor zwarte ooievaars, rode wouwen en wielewalen.

In het geval van de overnachtingshaven gaat het volgens projectleider Jan Willem van der Vegte van de provincie vooral om slaapplaatsen en voedsel voor de daar levende ganzen. ‘De bestaande vaargeulen en havens in Gelderland vallen in elk geval niet onder de nieuwe natuurbeschermingswet. Kleine projecten, zoals de uitbreiding van de haven van IJzendoorn, blijven eenvoudig vergunbaar. Grotere projecten, zoals de aanleg van nieuwe havens, kunnen straks alleen nog maar na zorgvuldige afweging.'

Lobith

Postzegel
‘Het blijft een verschrikkelijke discussie over een stukje grond ter grootte van een postzegel', verzuchtte Jorritsma. ‘Deze overnachtingshaven is al zo lang in voorbereiding, maar er staat nu in de plannen van Natura 2000 nog steeds een groot kruis door het gebied. Het mooiste zou zijn als je met Natura 2000 ook de binnenvaart kunt dienen. Maar het lijkt er erg op dat dit niet gaat gebeuren. Een vluchthaven wordt bijvoorbeeld niet als natuur gezien. En de nieuwe haven in Lobith staat nog steeds niet gepland. Ik ben bang dat we straks alles opnieuw moeten doen. En dat kan ik de binnenvaart echt niet meer uitleggen. Dat gaat echt te ver.'

Annette Augustijn, directeur Water en Scheepvaart van Rijkswaterstaat Oost-Nederland, begreep evenmin waarom de overnachtingshaven niet is vrijgesteld van Natura 2000. ‘Ik ben het met Jorritsma eens. Maar ik heb mij laten vertellen dat dit Europees wordt geregeld.'

Volgens Jorritsma is het echter een volledig Nederlandse zaak. ‘Ik denk dat Nederland te ver doorschiet. We gaan natuurgebieden aanleggen en straks ook nog compenseren. Infrastructuurprojecten zijn al duur en met Natura 2000 wordt het nog duurder. De kosten van compensatie komen er straks nog bovenop. Daar zijn wij heel erg huiverig voor. Dan wordt het namelijk nog moeilijker infrastructuur aan te leggen. Verkeer en Waterstaat is al de grootste natuurbouwer, dat wordt alleen nog maar erger.'

Waarom daar?
‘Waarom moeten die ganzen nu eigenlijk precies op die paar honderd vierkante meter broeden waar wij onze haven willen hebben', vroeg schipper Janssen van het ms Padua. ‘Het is zo ambtelijk hoe met de regels wordt omgegaan. Ik kan mij niet voorstellen dat die ganzen niet ergens anders gaan zitten als de haven er eenmaal is. Als er ligplaatsen verdwijnen, dan hoeven die kennelijk niet te worden gecompenseerd. Als de gemeente Nijmegen besluit dat er passagiersschepen aan de Waalkade komen, dan komt er niets voor terug. Maar ganzen krijgen dus wel compensatie.'

Volgens Van der Vegte ontkomt de provincie er niet aan de ganzen te compenseren. ‘Natura 2000 is een systematiek waarin verloren gegane natuur moet worden gecompenseerd. We moeten dus op zoek naar een andere plek voor de ganzen. En die plek is niet zo makkelijk te vinden.' (EvH)

Lees ook:
- Natura 2000 geen belemmering voor binnenvaart

- Ganzen vertragen aanleg haven Lobith

Meer over de afdelingsvergaderingen van Schuttevaer in het dossier

Reacties (5)

raadslag aan een hier blokkerende Natura-nomenclatuur:
Men zou deze kleinere (toeristische) ganzenkolonie toch ook beleefd kunnen aanschrijven en ze op het naar enige kilometers verder liggende batuurgebied \"de Bijland attent maken om toekomstig daar te gaan fourageren resp. broeden - desnoods met een lekkere \"verhuizings\"-premie verbonden In \"de Bijland\" is immers plaats genoeg en er overwinteren tienduizende andere lotgenoten. Deze nu in de weg staande ganzenkolonie hoeft dan zodoende \"bepaalde mensen\" (ik ben een milde schrijver!)niet meer lastig te vallen, die klaarblijkelijk vergeten hebben dat het gehele Duitse resp. Nederlandse Niederrheingebied al eeuwenlang als fourageer- en broedgebiedgebied voor waarlijk honderdduizende ganzen dient. Daar kan het op dat bepaalde \"(haven-)plekje\" dan waarlijk niet meer aankomen. Hebben deze \"bepaalde mensen\" ooit wel eens een wilde gans van nabij gezien?

Han Kamermans

27-02-2010 op 18:24

Waarom Daar,

Ik begrijp dat het voor de binnenvaart noodzakelijk is dat er een haven komt, maar is het niet mogelijk om de bestaande haven (jachthaven) bij emmerich uit te breiden. Deze bestaande locatie ligt ongeveer 7 Km verder stroom opwaarts en is geen broedplaats voor ganzen of andere vogels. Dit zou mogelijk moeten zijn omdat de aanleg een Europese aangelegenheid is!

W. Dijkstra

30-01-2009 op 07:07

Let OP:
Als die haven er straks is, dat we met hoog water eraf kunnen......
Miljoenen gestoken in Haaften en IJzendoorn, kan je er met hoog water niet af.
Autosteiger Keulen; heeft geld gekost maar een ramp een 1e klas mislukking.
Wat een ongelofelijke, onvoorstelbare stommelingen die ambtenaren.

Henk Ros

11-01-2009 op 15:39

Natuurlijk zal een goed van de tongriem gesneden ambtenaar en milieustrijder onderstaand gemakkelijk van tafel vegen. Toch geeft het te denken dat een bepaalde stern-kolonie bij de middensluis in Terneuzen wel verplaatst kan worden naar de havenmond (i.v.m de broedagressie van die diertjes)maar ganzen raken zeker de weg kwijt als het foerageergebied plots een gelijke afstand verder ligt (?) Dit gaat niet om natuur, wat op zich een loffelijk streven is. Dit gaat om de onbuigzaamheid van ambtenarij.

A.W

08-01-2009 op 09:42

de Gelderlander van 23 december schreef:


LOBITH - Jachtveldhouder Herman Pastoors uit Zevenaar jaagt soms dagelijks op ganzen. Dat mag na een ontheffing van de provincie, die wordt afgegeven als de ganzen veel schade aan het gewas veroorzaken. "Er zitten er hier gigantisch veel, zowel overzomerende als overwinterende ganzen." Jaarlijks schiet hij er een paar honderd af. Ze worden allemaal opgegeten.

"Ze zouden ook bij restaurants op de kaart moeten."

H.Oosting

08-01-2009 op 09:36

Hier kunt u een reactie plaatsen bij het bericht .
Uw e-mailadres zal niet op de website worden getoond.
Uw naam *
Uw E-mail *
Uw bericht *
  Ik ga akkoord met de huisregels en de algemene voorwaarden.
  robot check
Vul de code van bovenstaand plaatje in.

Nieuws per rubriek

Actueel » RSS
Stuur uw ijsfoto's (63) (6-2-12)
EVO: ‘Gefronste wenkbrauwen... (3-2-12)
VT worstelt zich een plek in Panama (3-2-12)
Leraren zoeken werkstage (2-2-12)
Dronken schippersechtpaar... (1-2-12)
Chartervaart » RSS
Enquete voor marketingcampagne... (27-1-12)
Sicko Heldoorn voorgedragen als... (22-12-11)
Onderzoek legt betekenis... (17-12-11)
Nieuwe internetverzekeraar (10-12-11)
Op zoek naar tonnen voor Balder (9-12-11)
Havens en vaarwegen » RSS
IJsgang: Rijkswaterstaat opent... (6-2-12)
Uitbreiding vaarverbod Friesland (6-2-12)
Sluis Eefde is er klaar voor (6-2-12)
Opnieuw reuzegroot containerschip... (3-2-12)
Binnenvaart moet technisch... (3-2-12)
Offshore » RSS
Noors WWS bestelt 4 suppliers bij... (21-12-11)
Miljardeninvesteringen in... (25-11-11)
Offshore Energy 2011 'groot succes' (14-10-11)
Boskalis: steeds minder bagger (21-4-11)
Nieuwe offshorebeurs in Den Helder... (17-2-11)
Scheepsbouw en reparatie » RSS
Groter dan Eeborg worden ze niet... (5-2-12)
‘Spuitisolatie is fantastisch' (2-2-12)
Versluis sr. verbouwt loodsboot en... (2-2-12)
Jan Luijt komt om het leven bij... (1-2-12)
Europort in mei naar Roemenië en... (31-1-12)
Techniek » RSS
14.000 teu containerschip op LNG (2-2-12)
VT wint Binnenvaart Brandstof... (2-2-12)
Argonon mag op LNG de Rijn op (1-2-12)
Daewoo bestelt watermakers bij... (28-1-12)
40.000 pk en nog steeds een... (27-1-12)
Telematica » RSS
Hartmann wint Telematica Award met... (4-1-12)
LIVE BLOG: Telematicadag Nijmegen... (30-12-11)
Het gemak van een tablet aan boord (29-12-11)
BTB: Problemen met mobiele dekking... (9-12-11)
Vaarwegbeheerders delen... (26-11-11)
Varend bestaan » RSS
Verbondenheid met... (5-2-12)
Binnenvaart welkom in Zeeuws... (29-1-12)
Twee schepen JR Shipping belanden... (27-1-12)
Kamer zwijgt over Transitiecomité (25-1-12)
Boeken: Seeman, een van de... (22-1-12)
Vervoermarkt » RSS
Sluizen Terneuzen breken record (4-2-12)
Verhoging Franse gasolieaccijns (2-2-12)
Kempenaars voor Senegal (1-2-12)
Drie coöperaties samen de markt op (1-2-12)
Aan de reis: Knudde in zeehavens (1-2-12)
Visserij » RSS
NMa brengt visserijketen in kaart (7-2-12)
Nieuwe naam voor visserijbeurs Urk (2-2-12)
Bijvangstsorteersysteem in de... (26-1-12)
Hoe de kotter VD-28 verdween en net... (21-1-12)
Garnalenvissers investeren in... (13-1-12)
Zeevaart » RSS
Kantonrechter legt zowel kapitein... (5-2-12)
Reünisten strijden voor behoud... (4-2-12)
Succes van piraten neemt af (3-2-12)
Zware Kees: Verbeteren (1-2-12)
Zeevrachtenmarkt: Wachten tot de... (1-2-12)






Product van de maand RSS

Aanmelden nieuwsbrief

 

Wilt u ook 2x per week op de hoogte worden gehouden van nieuws uit de maritieme sector?

 

Meldt u zich dan nu aan voor de gratis nieuwsbrief van Schuttevaer.nl!

 

Klik hier voor het aanmeldformulier.

 

2x per week alle actualiteiten uit de branche in uw e-mailbox!

Proefabonnement

 

Een proefabonnement ter kennismaking!

 

Wilt u gedurende 8 weken kennismaken met Weekblad Schuttevaer?

 

Neem dan een proefabonnement voor

slechts € 17,50 (excl. BTW)